Czy stomatologia estetyczna jest odpowiednia dla wszystkich pacjentów?

Opublikowane przez EstiDental w dniu

Czy stomatologia estetyczna jest odpowiednia dla wszystkich pacjentów?

Wiele osób zanim skorzysta z oferty gabinetów dentystycznych w zakresie stomatologii estetycznej, zastanawia się, co to tak właściwie oznacza ‒ stomatologia estetyczna, jakie zabiegi zaliczają się do tych „estetycznych” i czy każdy może je zastosować. Dlatego w tym tekście rozwiejemy wszelkie wątpliwości z tego zakresu.

Czym jest stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna co do zasady jest skierowana do każdej osoby, która nie jest zadowolona z wyglądu, kształtu czy koloru swojego uzębienia. Do gabinetów stomatologii estetycznej przychodzą także pacjenci z ubytkami w uzębieniu, ukruszonymi lub pękniętymi zębami oraz tacy, którzy potrzebują uzupełnić braki zębowe za pomocą implantów. W ramach stomatologii estetycznej wykonuje się również zabiegi higienizacyjne, takie jak piaskowanie czy skaling.

Jakie zabiegi można znaleźć w ofercie centrum stomatologii estetycznej?

Co oferuje stomatologia estetyczna w klinice EstiDental w Krakowie? Pakiet naszych usług dbania o zęby pacjentów jest kompleksowy. Znajdziesz tu:

  • zabiegi mające na celu wybielenie zębów;
  • możliwość skorygowania kształtu swoich zębów przy pomocy wypełnień kompozytowych (bonding), licówek porcelanowych, jak również zabiegów z obszaru protetyki;
  • szansę na zastąpienie brakujących zębów z wykorzystaniem wysokiej jakości implantów.

Kto kwalifikuje się do zabiegów stomatologii estetycznej?

Pamiętaj, że każdy z zabiegów stomatologii estetycznej powinien być uzgodniony z Twoim stomatologiem. Ważne jest, by to właśnie lekarz wskazał możliwości najlepsze dla zdrowia i pięknego wyglądu Twojej jamy ustnej. Istotny jest także wywiad medyczny, który ustali, czy  w Twoim przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań do wybranego zabiegu. Według przyjętych standardów ze stomatologii estetycznej nie mogą korzystać:

  • osoby poniżej 16 roku życia;
  • pacjenci z niewyleczonymi zębami: nawet do zabiegów higienizacyjnych wymagane jest uporządkowanie stanu zdrowia jamy ustnej;
  • osoby mające alergie na środki stosowane przy zabiegach stomatologii estetycznej;
  • w niektórych przypadkach przeciwwskazaniem jest także ciąża i okres karmienia piersią;
  • trwająca infekcja, a niektóre zabiegi również nie będą wskazane dla osób chorujących na AIDS, nowotwory czy depresję.

W pozostałych przypadkach, jeśli tylko odczuwasz dyskomfort związany ze stanem uzębienia, chcesz poczuć większą pewność siebie i zdobyć najpiękniejszy poziom swojego uśmiechu, przyjdź na wizytę do centrum stomatologii estetycznej EstiDental w Krakowie!

Jakie są ryzyka i ograniczenia w stomatologii estetycznej?

Proste zabiegi estetyczne mogą być odczuwalne, szczególnie przez osoby o większej wrażliwości w rejonie dziąseł. Dla nich efektem może być delikatne krwawienie czy pieczenie. 

Niektóre działania w zakresie stomatologii estetycznej, jak na przykład wszczepianie implantów, to normalne zabiegi chirurgiczne. W związku z tym, że ingeruje się m.in. w strukturę dziąseł, w tego typu zabiegach mogą wystąpić nieprzyjemne objawy, takie jak opuchlizna, zasinienie, ból czy gorączka. O wszystkich możliwych skutkach zabiegu usłyszysz z pewnością od lekarza przygotowującego Cię do zabiegu. Każdy zabieg stomatologii estetycznej w rozmaitych okolicznościach może wymagać też Twojej szczególnej uwagi i dostosowania się do zaleceń stomatologa przed i po zabiegu ‒ wszystko po to, by efekt był jak najlepszy i bezpieczny dla Ciebie.

Czy stomatologia estetyczna jest bezpieczna dla wszystkich grup wiekowych?

Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty estetycznego ‒ na przykład w gabinecie w Krakowie ‒ kiedy pacjent ma skończone 16 lat. Zęby dzieci nie są jeszcze w pełni wykształcone, tracone jest uzębienie mleczne, pojawiają się zęby stałe. Ingerencja stomatologiczna poprawiająca estetykę w takim momencie mogłaby osłabić tkankę kostną zębów. Poza tym to właśnie często z wiekiem pojawiają się przebarwienia, które chcemy zredukować podczas zabiegów estetycznych.

Czym stomatologia estetyczna różni się od tradycyjnej?

Tradycyjna stomatologia, którą określamy również mianem stomatologii zachowawczej to działania, których celem jest przywrócenie zdrowia uzębienia pacjenta, czyli pozbycie się próchnicy i wypełnienie ubytków. W ramach stomatologii zachowawczej kontrolujemy też stan uzębienia, sprawdzamy czy nie ma ognisk próchnicy, czyli podejmujemy działania profilaktyczne,

Stomatologia estetyczna natomiast zajmuje się już stricte warstwą wizualną, poprawia wygląd zębów ‒ czy to pod względem ich barwy czy kształtu. Jest ona potrzebna, by każdy, kto tego potrzebuje, jak najlepiej czuł się ze swoim uśmiechem.

indywidualne podejście stomatologa estetycznego

Jakie jest znaczenie indywidualnego podejścia w stomatologii estetycznej?

Indywidualnie lekarz jest w stanie dobrać najlepszy sposób na uzyskanie efektu oczekiwanego przez pacjenta. Dodatkowo jest brane pod uwagę uwarunkowanie związane z przebytymi przez pacjenta chorobami, przyjmowanymi lekami czy doświadczeniami z innych zabiegów stomatologii estetycznej. Ukrywanie niedoskonałości, które u każdego człowieka mogą wyglądać nieco inaczej, to też obszar, w którym bez indywidualnego podejścia niewiele zdziałamy. 

Dlatego w klinice EstiDental dbamy o to, by każdy pacjent został obsłużony z należytą uwagą, a dobrane metody stomatologii estetycznej były precyzyjną odpowiedzią na jego potrzeby.

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę od stomatologii estetycznej?

Zastanawiasz się, czy skorzystać z usług centrum implantologii i stomatologii estetycznej, czy udać się do prywatnie działającego dentysty? O tym, jak wybrać dentystę specjalizującego się w stomatologii estetycznej i na co warto zwracać uwagę przy wykonywaniu researchu w branży, pisaliśmy już kiedyś na blogu. Serdecznie polecamy ten tekst Twojej uwadze! Znajdziesz w nim listę niezbędnych pytań do zadania na pierwszej konsultacji, opis kwalifikacji potrzebnych do wykonywania zawodu stomatologa estetycznego, a także praktyczne wskazówki, czego przy takich poszukiwaniach unikać.

W Specjalistycznym Centrum Stomatologii Estetycznej EstiDental mamy wyjątkowych fachowców, którzy kompleksowo zajmą się Twoim uśmiechem. Zapraszamy!La Dentica Centrum Stomatologii s.c. Katarzyna Herbut, Grzegorz Herbut

KONTAKT

Specjalistyczne Centrum Stomatologii Estetycznej EstiDental

„Wiślane Tarasy” (wjazd od strony „Błękitka”)

ul. Grzegórzecka 67C/U1

31-559 Kraków

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

Tel. 502 051 855

e-mail: recepcja@estidental.pl

NASZ BLOG

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Czwartek

8.30 – 20.00

Piątek

8:30 – 17:00

SOCIAL MEDIA