Implanty zębowe – pytania i odpowiedzi

Z naszego doświadczenia wiemy, że pacjenci stomatologiczni często nie wiedzą, jak uzupełnić duże braki w uzębieniu. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia implantologicznego. Co to jest implant? Czy boli? Ile po wyrwaniu zęba można go założyć? Czy zastępują także jedynki? Być może czytałeś pozytywne opinie o implantach zębowych, obejrzałeś nawet zdjęcia porównujące efekty implantów przed i po leczeniu, ale wciąż masz wątpliwości. Jeśli rozważasz “za” i “przeciw” implantu, zapraszamy do lektury, a w razie dodatkowych pytań – do kontaktu z naszymi specjalistami od implantów stomatologicznych w Krakowie.


dr n. med. Grzegorz Herbut

lek. dent. Tomasz Marecik

lek. dent. Ewa Woźniak

specjalista protetyki stomatologicznej

specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej

specjalista protetyki stomatologicznej


Jak wygląda kwalifikacja do implantacji?

Nim chirurg przystąpi do przeprowadzenia zabiegu, w pierwszej kolejności ocenia warunki kostne do wprowadzenia implantu. W tym celu kieruje pacjenta na badanie tomograficzne okolicy, w której ma być wprowadzony implant. Badanie to pozwala lekarzowi dokładnie zaplanować długość i średnicę implantu. 

Jeśli kości jest zbyt mało, wówczas zaleca się zabiegi przygotowawcze. W zależności od sytuacji klinicznej pacjenta mogą polegać one na rozszczepieniu wyrostka, augmentacji kości, podniesieniu lub podbiciu dna zatoki szczękowej (sinus lift). 

W przypadku zaniku kości, w miejscu, gdzie ma być wprowadzony implant, wykonuje się zabiegi podniesienia lub podbicia dna zatoki szczękowej, augmentacji (inaczej: regeneracji, nadbudowy) kości lub też PRF, czyli zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego. 

Z kolei jeśli wyrostek jest zbyt wąski, można wykonać rozszczepienie kości wyrostka z wprowadzeniem materiału kościozastępczego (kościotwórczego). 

Jeśli mamy do czynienia z połączeniem z zatoką, w ramach kwalifikacji do leczenia implantologicznego należy wykonać zabieg zamknięcia połączenia ustno-zatokowego.  

Wszystkie te zabiegi mają na celu uzyskanie dostatecznej ilości kości umożliwiającej wprowadzenie implantu. W związku z prężnym rozwojem implantologii stomatologicznej w większości nawet najtrudniejszych przypadków implantacja jest możliwa.

Aby zminimalizować czynniki ryzyka, zalecamy pacjentom badania diagnostyczne (poziom  witaminy D3, która warunkuje właściwe wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego). W przypadkach niedoboru tej witaminy zalecane jest odroczenie zabiegu i przeprowadzenie miesięcznej suplementacji. Dodatkowo przeprowadza się morfologię (w tym badanie krzepliwości krwi, czyli Aptt i INR) oraz badanie wykrywające zaburzenia czynności tarczycy TSH). Rzetelnie przeprowadzona diagnostyka odpowie na pytanie o ewentualne przeciwwskazania do implantów zębowych.


Jak należy się przygotować do zabiegu implantacji?

Po wstępnej kwalifikacji do zabiegu planujemy wykonanie szablonu implantologicznego. Szablon umożliwia wprowadzenie implantu we właściwej projekcji (tzn. pod odpowiednim kątem). Dzięki temu możliwe będzie wykonanie estetycznej korony protetycznej. W celu wykonania szablonu  pobierany jest wycisk, na bazie którego wykonuje się indywidualny szablon. Kolejnym ważnym krokiem jest przeprowadzenie zabiegu higienizacji (sanacji) jamy ustnej. Higienizację wykonuje się najczęściej ok. 1-2 tygodni przed zabiegiem chirurgicznym w celu usunięcia złogów kamienia nazębnego, osadu i zminimalizowania płytki nazębnej, stanowiącej rezerwuar dla bakterii. (Uwaga! Nie zaleca się wykonywania zabiegu higienizacji w dniu zabiegu chirurgicznego). Implantację wykonuje się w osłonie antybiotykowej. Odpowiednią dawkę antybiotyku pacjent dostaje ok. 30 min przed planowanym zabiegiem. 


Z jakiego materiału jest wykonany implant?

Implant wykonany jest z tytanu. To bardzo trwały materiał, który ponadto charakteryzuje się dużą biokompatybilnością w stosunku do organizmu. Dlatego  tytanowe implanty z powodzeniem ulegają szybkiej integracji z kością.


Jak długo trwa osteointegracja (wgajanie implantu) i po jakim czasie można wykonać koronę protetyczną odbudowującą ząb?

Implant to tytanowa śruba, która jest wprowadzana do kości szczęki lub żuchwy. Po wprowadzeniu implant osteointegruje (zrasta się) z kością. Czas wgajania implantu najczęściej wynosi ok. 3-6 miesięcy. Po tym czasie implant może zostać obciążony, czyli wykonana na nim zostaje korona protetyczna odwzorowująca naturalnego zęba. Korona może być przykręcona lub przycementowana do implantu przy pomocy łącznika.

W niektórych przypadkach, ze względów estetycznych, możliwe jest natychmiastowe wykonanie korony (a także mostu lub protezy) na implancie, jednak należy to traktować jako rozwiązanie tymczasowe.


Czy implant może się nie przyjąć?

Tego typu sytuacje zdarzają się, jednak stanowią bardzo niewielki odsetek zabiegów. Najczęściej odrzucenie implantu przez organizm spowodowane jest istniejącymi chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą bądź też niewłaściwą higieną jamy ustnej. Płytka nazębna, kamień nazębny są siedliskiem bakterii. 

W sytuacji, gdy implant zostanie odrzucony, w pierwszej kolejności należy go usunąć, a następnie po okresie gojenia, tj. po ok. 3 miesiącach, przeprowadzić ponowną kwalifikację do zabiegu i – jeśli to możliwe – ponowić próbę wprowadzenia implantu. Należy pamiętać, że przedwczesne obciążenie implantu (przedwczesne wykonanie korony na implancie) może skutkować jego złamaniem i następnie koniecznością wykonania eksplantacji (usunięcia implantu). 


Jak należy dbać o implant?

O implant należy dbać dokładnie tak samo jak o własne zęby. Bardzo ważne są regularne wizyty higienizacyjne, wykonywane przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną. Powinny odbywać się co 6 miesięcy. Regularne kontrole oraz zabiegi higienizacyjne uchronią nas przed ewentualnymi stanami zapalnymi, a wszelkie nieprawidłowości zostaną wcześnie wykryte. Codzienna domowa higiena powinna obejmować szczotkowanie rano i wieczorem po posiłkach, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych irygatorem lub nitką dentystyczną, oczyszczanie języka, płukanie jamy ustnej, ale przede wszystkim oczyszczanie miejsc trudnodostępnych, m.in. okolicy implantu przy użyciu szczoteczek międzyzębowych. Przestrzeganie zaleceń dotyczących sposobu dbania o implanty zębowe znacząco zmniejsza ryzyko powikłań.


Czy posiadanie implantów dyskwalifikuje mnie z możliwości przeprowadzenia rezonansu magnetycznego?

Nie, posiadanie tytanowych implantów nie dyskwalifikuje z możliwości przeprowadzenia tego typu badania. Najczęściej jednak placówka wykonująca rezonans magnetyczny prosi o dostarczenie informacji o braku przeciwwskazań do zabiegu. Lekarz stomatolog, biorąc pod uwagę umiejscowienie implantów oraz ich liczbę, kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Duża ilość uzupełnień protetycznych wykonanych na podbudowie metalowej może stanowić przeciwwskazanie do rezonansu głowy lub górnego odcinka kręgosłupa.


Czym jest zabieg odsłonięcia implantu i do czego służy śruba gojąca?

Zabieg odsłonięcia implantu to zabieg polegający na delikatnym nacięciu dziąsła w okolicy wprowadzonego implantu i założeniu śruby gojącej. Śruba ta ma na celu ukształtowanie dziąsła i profilu wyłaniania docelowej korony protetycznej odbudowującej brakującego zęba. Dzięki takiemu działaniu możemy uzyskać piękny efekt naturalnego zęba. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Czas gojenia i kształtowania dziąsła trwa najczęściej ok. 2-4 tygodni. Po tym czasie następuje kolejny etap, czyli pobranie wycisku lub wykonanie skanu wewnątrzustnego z poziomu implantu, na którym będzie wykonana korona odwzorowująca brakujący ząb.


Implanty zębów – Kraków, Grzegórzecka

Jeśli jesteś zainteresowany leczeniem implantologicznym w naszym gabinecie w Krakowie, umów się na wizytę, a indywidualnie, krok po kroku omówimy implantację Twojego zęba. Zapraszamy do kontaktu!


Katarzyna Chmiel

Bernadetta Babicz

koordynator zespołu asystentek i rejestracji
opiekun pacjenta

rejestracja