Nie jesteś zadowolony z koloru swojego uśmiechu? Zastanawiasz się, co zrobić, żeby zęby były białe? Stomatologia oferuje dziś innowacyjne, a przy tym bezpieczne metody rozjaśniania zębów. Poniżej odpowiadamy na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów.

  • Jaki jest najlepszy sposób na białe zęby? 
  • Wybielanie żelem? 
  • Nakładkami? A może lampą? 
  • Które metody przynoszą najtrwalsze rezultaty? 
  • Jaką wybrać, kiedy zależy nam na szybkich efektach? 
  • Na czym polega wybielanie zębów u dentysty i czemu jest lepszym wyborem niż stosowanie domowych sposobów? 

Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem oraz do wizyty w Estidental – krakowskim gabinecie specjalizującym się w profesjonalnym wybielaniu zębów.


Jak wybielić zęby skutecznie i bezpiecznie?


Sposobów na bielsze zęby jest mnóstwo. Szukając ich w internecie, można przeczytać między innymi o domowych miksturach, będących na przykład mieszanką soku z cytryny i soli albo innych przypraw. Tymczasem decydując się na wybielanie zębów, trzeba mieć na uwadze nie tylko aspekt estetyczny, ale też bezpieczeństwo procedury. Aby mieć pewność, że zabiegi wybielające przyniosą oczekiwany rezultat, a jednocześnie nie uszkodzą szkliwa, najlepiej zdecydować się na wybielanie zębów u dentysty. 

Efekty są widoczne od razu, a przy tym specjalista w swojej dziedzinie dba o odpowiednie dostosowanie metody do predyspozycji pacjenta. Wybielanie zębów w gabinecie to zwykle metoda nakładkowa albo laserowa.


Czym jest wybielanie nakładkowe?


Pacjent otrzymuje od dentysty specjalne nakładki, idealnie dopasowane do swoich zębów oraz zostaje poinstruowany w zakresie ich używania. Na nakładki aplikuje się odpowiednią, wskazaną przez dentystę, ilość żelu wybielającego, a następnie zakłada się je na zęby (często tylko na noc). Efekty nakładkowego wybielania zębów widać zwykle już po dwóch tygodniach stosowania tej metody. Ze względu na niższą cenę, w porównaniu z wybielaniem gabinetowym, wybielanie zębów metodą nakładkową cieszy się pozytywnymi opiniami i jest chętnie wybierane przez wielu pacjentów.Na czym polega gabinetowe wybielanie zębów?


Po osłonięciu dziąseł pacjenta na jego zęby nakłada się środek wybielający który utlenia przebarwienia występujące na zębach. Zabieg trwa około 30-60 minut. Niewątpliwą zaletą tej metody jest natychmiastowy efekt (wybielanie jednowizytowe). Zabieg wybielania zębów laserem jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny, o ile wybierzemy profesjonalny gabinet stomatologiczny, taki jak nasz.


Szybkie wybielanie zębów – jaką metodę wybrać?


Są pacjenci, którym szczególnie zależy na czasie, jak choćby w sytuacji, gdy chcą mieć białe zęby na jakiejś zbliżającej się uroczystości, na przykład własnym ślubie. Wówczas wybielenie zębów u stomatologa, metodą gabinetową, będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy jedna wizyta, by rozjaśnić zęby o kilka tonów.


Najlepsza metoda wybielania zębów to taka, która przynosi satysfakcjonujące rezultaty, a jednocześnie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Dlatego zawsze najlepiej wybielać zęby pod okiem specjalisty. Dobry stomatolog podpowie rozwiązania najlepiej dobrane do warunków pacjenta i jego oczekiwań.


Wybielanie zębów martwych – czy to możliwe?


Tak, wybielanie gabinetowe to skuteczna metoda rozjaśniania zębów, które wskutek leczenia kanałowego lub urazu pozbawionej są żywej miazgi. Oprócz wykorzystania środków wybielających endogennych, pacjent może skorzystać z licówek – można je świetnie dopasować do barwy naturalnych zębów.


Wybielanie zębów a wypełnienia


Dobrej jakości wypełnienia nie przeszkadzają w wybielaniu zębów. Stare, zniszczone plomby najlepiej wymienić na nowe – takie, które swoją barwą będą najbardziej zbliżone do nowych, białych zębów pacjenta. Należy jednak pamiętać że wypełnienia nie ulegną wybieleniu, jeśli ich kolor będzie się różnić od koloru wybielonych zębów wówczas należy je wymienić.


Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?


Przede wszystkim, nim przystąpimy do wybielania, nasze zęby muszą być zdrowe, czyli pozbawione ubytków. Przeszkodą mogą być również afty i nadżerki w obrębie jamy ustnej. Niektóre choroby pacjenta, takie jak cukrzyca czy padaczka, wykluczają możliwość poddania się zabiegom wybielającym. Przeciwwskazaniem będzie też alergia na substancje zawarte w preparatach wybielających.


Czy można wybielać zęby w ciąży?


Pacjentkom spodziewającym się dziecka polecamy poczekać do rozwiązania. Wybielanie zębów w ciąży jest niewskazane ze względu na brak sprawdzonych danych dotyczących wpływu preparatów wybielających na rozwój płodu.


Wybielanie zębów a karmienie piersią


Podobnie jak w przypadku ciąży, zaleca się nie rozjaśniać zębów podczas karmienia piersią. Wybielanie zębów, choć bezpieczne w normalnych warunkach, jest uznawane za zabieg kosmetyczny bez wskazań medycznych, dlatego jeśli pacjentka karmi piersią, powinna odłożyć go w czasie.


Jakie są skutki uboczne wybielania?


Po wybielaniu może pojawić się czasowa nadwrażliwość zębów. Można poradzić sobie z nią, stosując specjalne pasty oraz rezygnując przez jakiś czas ze spożywania kwaśnych, zimnych i gorących posiłków. W wyniku wybielania może dojść także do łagodnego podrażnienia dziąseł. Obie niedogodności mijają po krótkim czasie od przeprowadzeniu zabiegu.


Jak dbać o zęby po wybielaniu?


Jedyną zmianą, którą warto wprowadzić przez jakiś czas po wybielaniu, jest tzw. biała dieta, czyli unikanie posiłków silnie barwiących zęby: jagód, buraków, wołowiny, kawy, herbaty, czerwonego wina, itp.


Wybielanie zębów – czy warto?


Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Każdemu, komu zależy na nieskrępowanym uśmiechu, polecamy skorzystanie z dobrodziejstw współczesnej stomatologii. Pomożemy wybrać najlepszą metodę wybielania zębów, biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania pacjenta. Niezdecydowanym chętnie przedstawimy zdjęcia z wybielania zębów „przed” i „po”. Przyjrzenie się faktycznym efektom, jakie udało się osiągnąć innym pacjentom, z pewnością pomoże w podjęciu decyzji.


Wybielanie zębów – Kraków, Grzegórzecka

Zapraszamy do Estidental w Krakowie – wybielanie zębów w naszym gabinecie to inwestycja w naturalny, piękny i zdrowy uśmiech.