Protetyka stomatologiczna

Braki w uzębieniu? Zniszczone lub nierówne zęby? Nieestetyczny uśmiech? Odpowiedzią na te i podobne problemy pacjentów jest współczesna protetyka. Co to takiego? To dziedzina stomatologii, która wkracza, gdy za późno już na leczenie zachowawcze. Obejmuje uzupełnianie zębów utraconych oraz ich rekonstrukcję. Zabiegi z dziedziny protetyki pozwalają także na zmianę kształtu zęba, jeśli jego naturalna forma nie odpowiada pacjentowi.

Dlaczego uzupełnienie zęba jest ważne?

Pacjenci coraz częściej zdają sobie sprawę z negatywnych konsekwencji braków w uzębieniu. Skutki zaniedbania problemu to nie tylko nieestetyczny uśmiech, ale także poważne kłopoty z żuciem i trawieniem. Ponadto brak jednego zęba to automatyczny brak podpory dla reszty, dlatego u pacjentów po ekstrakcji nierzadko dochodzi do przesuwania się pozostałych zębów, a w dalszym etapie – do problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pacjentów dotyczące protetyki dentystycznej. Wierzymy, że przybliżą Wam temat i pomogą podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia.

Czym zajmuje się dentysta protetyk?

Praca stomatologa protetyka polega na diagnozowaniu oraz leczeniu wad zgryzu, bezzębia i innych chorób związanych z narządem żucia. Leczenie protetyczne obejmuje przede wszystkim uzupełnianie braków w uzębieniu oraz odbudowę zniszczonych, uszkodzonych zębów. Protezy, korony i mosty to najczęściej stosowane uzupełnienia protetyczne. Współcześnie ich zastosowanie jest tak szerokie, a poziom zaawansowania protetyki zębów tak wysoki, że specjaliści radzą sobie nawet z wyjątkowo trudnymi przypadkami. Nie jesteśmy zatem skazani na nieestetyczny uśmiech. Z pomocą dobrego protetyka stomatologicznego możemy manipulować rozmaitymi parametrami i stosować innowacyjne rozwiązania, które pozwolą cieszyć się idealnymi zębami.

Jak zamaskować brak zęba?

Współczesna stomatologia protetyczna oferuje rozmaite opcje, a wybór tej najlepszej zawsze uzależniony jest od indywidualnej sytuacji pacjenta. Dobry dentysta protetyk opowie o dostępnych możliwościach i doradzi optymalne rozwiązanie. Do wyboru są zazwyczaj:

  • korony protetyczne  – stosowane w przypadku uszkodzenia tkanek zębowych;
  • mosty protetyczne – odpowiednie, jeśli po obu stronach luki znajdują się zdrowe zęby, które można wykorzystać jako filary mostu;
  • protezy stałe i ruchome – dobre dla pacjentów z większymi brakami w uzębieniu, stosowane z powodzeniem także u pacjentów z bezzębiem;
  • implanty stomatologiczne – trwale zastępują utracone zęby.

Jakie protezy są najlepsze?

W czasie wizyty u dentysty protetyka specjalista opowie o możliwych wariantach, pokaże zdjęcia różnych protez zębowych i pomoże podjąć decyzję o tym, która będzie najlepsza dla konkretnego pacjenta. Któreś z rozwiązań na stałe, czyli korona lub most, a może proteza ruchoma, którą pacjent może zdejmować i samodzielnie zakładać? Spośród jakich typów protez ruchomych można wybierać?

  • akrylowe – bardzo popularne wśród pacjentów, szeroko dostępne, stosunkowo niedrogie;
  • akronowe – cieńsze i bardziej elastyczne niż akrylowe, jednak nie można stosować ich w przypadku bezzębia;
  • szkieletowe – stabilne, komfortowe, szybko adaptowane przez pacjentów ze względu na ich niewielki rozmiar;
  • overdenture – stanowią połączenie protez ruchomych oraz rozwiązań stałych, np. implantów.

Stosunkową nowością są protezy na teleskopach – cenione ze względu na świetne ulokowanie w jamie ustnej i długą żywotność, bardzo dobre dla osób zmagających się z paradontozą.

Do uzupełnień protetycznych zalicza się także licówki stomatologiczne, które pozwalają poprawić estetykę przednich zębów, wpłynąć na ich kształt i rozmiar, a także uzupełnić na przykład ukruszone fragmenty zęba.

Czy szlifowanie zęba pod koronę boli?

Nie, ponieważ zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, jest więc zupełnie bezbolesny dla pacjenta.

Czy ząb porcelanowy to trwałe rozwiązanie?

Korony porcelanowe, bo o nich w gruncie rzeczy mowa, trzymają się na zębach od 5 do nawet 20 lat. Zaleca się, by pacjent dbał o nie jak o własne zęby i systematycznie monitorował stan koron w czasie wizyt kontrolnych u stomatologa.

Co to jest deprogramacja?

Deprogramacja to element diagnostyki zgryzu. Poleca się ją osobom z problemami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Pozwala na wykonanie analizy zgryzu pacjenta i zaplanowanie leczenia protetycznego. Rozpoczyna się od cyfrowego pobrania wycisku zębów, na podstawie którego przygotowuje się indywidualny deprogramator. Pacjent, przez ustalony z lekarzem czas, nosi go na podniebieniu w celu oceny stabilności zgryzu. Otrzymane wyniki wraz ze zdjęciami pantomograficznymi są podstawą do przygotowania planu leczenia, np. w przypadku choroby okluzyjnej.

Na czym polega podniesienie zwarcia?

Nowoczesna protetyka stomatologiczna pozwala na przeprowadzanie takich zabiegów jak podniesienie wysokości zwarciowej (podniesienie wysokości zębów) na przykład w przypadku zębów startych w wyniku bruksizmu. Brakujące fragmenty uzupełnia się koroną protetyczną, a nocne zgrzytanie zębami leczy się z wykorzystaniem ochronnej szyny relaksacyjnej (zwarciowej).

Na czym polega korekta uśmiechu dziąsłowego?

Uśmiech dziąsłowy to taki, który znacznie odsłania górne dziąsło pacjenta. Może to być uwarunkowane genetycznie, a także wynikać z wad ortodontycznych, opóźnionego wyrzynania się zębów lub zbyt krótkiej górnej wargi. Z problemem można poradzić sobie na kilka sposobów: nosząc aparat ortodontyczny, wydłużając korony kliniczne zębów albo decydując się na zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Czy można mieć sztuczny ząb na własnym korzeniu?

Tak, takie rozwiązanie to alternatywa dla implantów. O ile zniszczeniu uległa tylko korona zębowa, a korzeń jest w nienaruszonym stanie, można odbudować ząb, zastępując naturalną koronę jej sztucznym odpowiednikiem. Potocznie rzecz ujmując, mamy wówczas do czynienia z dobudową powierzchni zęba i choć z punktu widzenia stomatologii nie jest to właściwe sformułowanie, pacjenci często właśnie w ten sposób określają tę procedurę.

Co to jest proteza All on 4?

Nowoczesna protetyka stomatologiczna proponuje szybką metodę uzupełnienia braków w uzębieniu – protezę osadzoną na 4 implantach (All on 4) lub opcję z wykorzystaniem 6 implantów (All on 6). W efekcie niemalże natychmiast otrzymujemy kompletny, naturalny uśmiech. Coraz częściej stosuje się to rozwiązanie alternatywnie dla protez ruchomych. Oczywiście zabieg poprzedza kwalifikacja pacjenta do wykorzystania tej metody.

Nakład kompozytowy czy porcelanowy – który jest lepszy?

Nakłady Inlay i Onlay, stosowane jako uzupełnienia protetyczne ubytków w zębach trzonowych i przedtrzonowych, mogą być wykonane z kompozytu, porcelany, a nawet ze złota. Najchętniej wybieraną przez pacjentów opcją jest nakład porcelanowy – estetycznie wygląda, odznacza się trwałością i odpornością na ścieranie. Dentysta protetyk z pewnością opowie Ci o dostępnych opcjach i pomoże podjąć decyzję.

Protetyka stomatologiczna – Kraków, ul. Grzegórzecka 67C/U1

Korzystając z dobrodziejstw współczesnej protetyki stomatologicznej, w niedługim czasie możesz mieć nowe zęby i uśmiech, który będziesz prezentował w nieskrępowany sposób. Szukasz dobrego protetyka w Krakowie? Polecamy usługi naszych specjalistów z Estidental. Jesteśmy za pan brat z cyfrową stomatologią, stosujemy nowoczesne podejście do protetyki. Jesteśmy skuteczni i godni zaufania, co potwierdzają przychylne opinie zadowolonych pacjentów. Dołącz do nich!

 

NASI SPECJALIŚCI

dr n. med. Grzegorz Herbut
specjalista protetyki stomatologicznej

Stomatologia estetyczna, odbudowa protetyczna na implantach, protetyka,
stomatologia rekonstrukcyjna

lek. dent. Ewa Woźniak

Stomatologia estetyczna, odbudowa protetyczna na implantach, protetyka,
stomatologia rekonstrukcyjna

lek. stom. Jakub Najbar

Endodoncja mikroskopowa, stomatologia
zachowawcza, protetyka