Braki w uzębieniu? Zniszczone lub nierówne zęby? Nieestetyczny uśmiech? Odpowiedzią na te i podobne problemy pacjentów jest współczesna protetyka. Co to takiego? To dziedzina stomatologii, która wkracza, gdy za późno już na leczenie zachowawcze. Obejmuje uzupełnianie zębów utraconych oraz ich rekonstrukcję. Zabiegi z dziedziny protetyki pozwalają także na zmianę kształtu zęba, jeśli jego naturalna forma nie odpowiada pacjentowi.

Specjaliści protetyki stomatologicznej w EstiDental

dr n. med. Grzegorz Herbut

lek. dent. Ewa Woźniak

Dlaczego uzupełnienie zęba jest ważne?

Pacjenci coraz częściej zdają sobie sprawę z negatywnych konsekwencji braków w uzębieniu. Skutki zaniedbania problemu to nie tylko nieestetyczny uśmiech, ale także poważne kłopoty z żuciem i trawieniem. Ponadto brak jednego zęba to automatyczny brak podpory dla reszty, dlatego u pacjentów po ekstrakcji nierzadko dochodzi do przesuwania się pozostałych zębów, a w dalszym etapie – do problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pacjentów dotyczące protetyki dentystycznej. Wierzymy, że przybliżą Wam temat i pomogą podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia.

Czym zajmuje się dentysta protetyk?

Praca stomatologa protetyka polega na diagnozowaniu oraz leczeniu wad zgryzu, bezzębia i innych chorób związanych z narządem żucia. Leczenie protetyczne obejmuje przede wszystkim uzupełnianie braków w uzębieniu oraz odbudowę zniszczonych, uszkodzonych zębów. Protezy, korony i mosty to najczęściej stosowane uzupełnienia protetyczne. Współcześnie ich zastosowanie jest tak szerokie, a poziom zaawansowania protetyki zębów tak wysoki, że specjaliści radzą sobie nawet z wyjątkowo trudnymi przypadkami. Nie jesteśmy zatem skazani na nieestetyczny uśmiech. Z pomocą dobrego protetyka stomatologicznego możemy manipulować rozmaitymi parametrami i stosować innowacyjne rozwiązania, które pozwolą cieszyć się idealnymi zębami.

Jak zamaskować brak zęba?

Współczesna stomatologia protetyczna oferuje rozmaite opcje, a wybór tej najlepszej zawsze uzależniony jest od indywidualnej sytuacji pacjenta. Dobry dentysta protetyk opowie o dostępnych możliwościach i doradzi optymalne rozwiązanie. Do wyboru są zazwyczaj:

  • korony protetyczne  – stosowane w przypadku uszkodzenia tkanek zębowych;
  • mosty protetyczne – odpowiednie, jeśli po obu stronach luki znajdują się zdrowe zęby, które można wykorzystać jako filary mostu;
  • protezy stałe i ruchome – dobre dla pacjentów z większymi brakami w uzębieniu, stosowane z powodzeniem także u pacjentów z bezzębiem;
  • implanty stomatologiczne – trwale zastępują utracone zęby.

Jakie protezy są najlepsze?

W czasie wizyty u dentysty protetyka specjalista opowie o możliwych wariantach, pokaże zdjęcia różnych protez zębowych i pomoże podjąć decyzję o tym, która będzie najlepsza dla konkretnego pacjenta. Któreś z rozwiązań na stałe, czyli korona lub most, a może proteza ruchoma, którą pacjent może zdejmować i samodzielnie zakładać? Spośród jakich typów protez ruchomych można wybierać?

  • akrylowe – bardzo popularne wśród pacjentów, szeroko dostępne, stosunkowo niedrogie;
  • akronowe – cieńsze i bardziej elastyczne niż akrylowe, jednak nie można stosować ich w przypadku bezzębia;
  • szkieletowe – stabilne, komfortowe, szybko adaptowane przez pacjentów ze względu na ich niewielki rozmiar;
  • overdenture – stanowią połączenie protez ruchomych oraz rozwiązań stałych, np. implantów.

Stosunkową nowością są protezy na teleskopach – cenione ze względu na świetne ulokowanie w jamie ustnej i długą żywotność, bardzo dobre dla osób zmagających się z paradontozą.

Do uzupełnień protetycznych zalicza się także licówki stomatologiczne, które pozwalają poprawić estetykę przednich zębów, wpłynąć na ich kształt i rozmiar, a także uzupełnić na przykład ukruszone fragmenty zęba.

Czy szlifowanie zęba pod koronę boli?

Nie, ponieważ zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, jest więc zupełnie bezbolesny dla pacjenta.

Czy ząb porcelanowy to trwałe rozwiązanie?

Korony porcelanowe, bo o nich w gruncie rzeczy mowa, trzymają się na zębach od 5 do nawet 20 lat. Zaleca się, by pacjent dbał o nie jak o własne zęby i systematycznie monitorował stan koron w czasie wizyt kontrolnych u stomatologa.

Co to jest deprogramacja?

Deprogramacja to element diagnostyki zgryzu. Poleca się ją osobom z problemami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Pozwala na wykonanie analizy zgryzu pacjenta i zaplanowanie leczenia protetycznego. Rozpoczyna się od cyfrowego pobrania wycisku zębów, na podstawie którego przygotowuje się indywidualny deprogramator. Pacjent, przez ustalony z lekarzem czas, nosi go na podniebieniu w celu oceny stabilności zgryzu. Otrzymane wyniki wraz ze zdjęciami pantomograficznymi są podstawą do przygotowania planu leczenia, np. w przypadku choroby okluzyjnej.

Na czym polega podniesienie zwarcia?

Nowoczesna protetyka stomatologiczna pozwala na przeprowadzanie takich zabiegów jak podniesienie wysokości zwarciowej (podniesienie wysokości zębów) na przykład w przypadku zębów startych w wyniku bruksizmu. Brakujące fragmenty uzupełnia się koroną protetyczną, a nocne zgrzytanie zębami leczy się z wykorzystaniem ochronnej szyny relaksacyjnej (zwarciowej).

Na czym polega korekta uśmiechu dziąsłowego?

Uśmiech dziąsłowy to taki, który znacznie odsłania górne dziąsło pacjenta. Może to być uwarunkowane genetycznie, a także wynikać z wad ortodontycznych, opóźnionego wyrzynania się zębów lub zbyt krótkiej górnej wargi. Z problemem można poradzić sobie na kilka sposobów: nosząc aparat ortodontyczny, wydłużając korony kliniczne zębów albo decydując się na zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Czy można mieć sztuczny ząb na własnym korzeniu?

Tak, takie rozwiązanie to alternatywa dla implantów. O ile zniszczeniu uległa tylko korona zębowa, a korzeń jest w nienaruszonym stanie, można odbudować ząb, zastępując naturalną koronę jej sztucznym odpowiednikiem. Potocznie rzecz ujmując, mamy wówczas do czynienia z dobudową powierzchni zęba i choć z punktu widzenia stomatologii nie jest to właściwe sformułowanie, pacjenci często właśnie w ten sposób określają tę procedurę.

Co to jest proteza All on 4?

Nowoczesna protetyka stomatologiczna proponuje szybką metodę uzupełnienia braków w uzębieniu – protezę osadzoną na 4 implantach (All on 4) lub opcję z wykorzystaniem 6 implantów (All on 6). W efekcie niemalże natychmiast otrzymujemy kompletny, naturalny uśmiech. Coraz częściej stosuje się to rozwiązanie alternatywnie dla protez ruchomych. Oczywiście zabieg poprzedza kwalifikacja pacjenta do wykorzystania tej metody.

Nakład kompozytowy czy porcelanowy – który jest lepszy?

Nakłady Inlay i Onlay, stosowane jako uzupełnienia protetyczne ubytków w zębach trzonowych i przedtrzonowych, mogą być wykonane z kompozytu, porcelany, a nawet ze złota. Najchętniej wybieraną przez pacjentów opcją jest nakład porcelanowy – estetycznie wygląda, odznacza się trwałością i odpornością na ścieranie. Dentysta protetyk z pewnością opowie Ci o dostępnych opcjach i pomoże podjąć decyzję.

Protetyka stomatologiczna – Kraków, ul. Grzegórzecka 67C/U1

Korzystając z dobrodziejstw współczesnej protetyki stomatologicznej, w niedługim czasie możesz mieć nowe zęby i uśmiech, który będziesz prezentował w nieskrępowany sposób. Szukasz dobrego protetyka w Krakowie? Polecamy usługi naszych specjalistów z Estidental. Jesteśmy za pan brat z cyfrową stomatologią, stosujemy nowoczesne podejście do protetyki. Jesteśmy skuteczni i godni zaufania, co potwierdzają przychylne opinie zadowolonych pacjentów. Dołącz do nich!