Chirurgia stomatologiczna

Wielu pacjentów obawia się wizyty w gabinecie chirurgii dentystycznej. Niepotrzebnie! Współcześnie, w dobie znieczuleń stomatologicznych i doświadczonych, stale doskonalących swoje umiejętności specjalistów, nie ma powodów do lęku. Warto wybrać gabinet, w którym nie tylko znajdziemy doskonałych lekarzy, ale także empatię i zrozumienie. 

Kiedy konieczne jest chirurgiczne usunięcie zęba? Czy boli? Jak długo goi się miejsce po wyrwanym zębie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania pacjentów, rozwiewamy wątpliwości i uspokajamy: nie taki chirurg stomatolog straszny jak go malują.

Co to jest ekstrakcja zęba?

Inaczej wyrywanie lub usuwanie zęba – zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu, którego celem jest kontrolowane rozchwianie i wyciągnięcie zęba z zębodołu, a następnie dokładne oczyszczenie tego miejsca. Zaleca się, by utracony ząb odbudować, gdyż luki w uzębieniu wpływają negatywnie na stan całej jamy ustnej.

Usuwanie zęba – kiedy jest konieczne?

Chirurg dentystyczny podejmuje decyzję o ekstrakcji w ostateczności, kiedy nie ma innych możliwości leczenia. Zaawansowana próchnica, nieodwracalny stan zapalny miazgi, nieefektywne leczenie kanałowe – to najczęstsze sytuacje, w których możesz spodziewać się zalecenia ekstrakcji zęba.

Czy ekstrakcja zęba boli?

Są pacjenci, którzy drżą na samą myśl o wyrywaniu zęba i tacy, którzy woleliby poddać się ekstrakcji niż borowaniu. W ramach przygotowania do zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie stomatologiczne, dlatego nie musi martwić się odczuwaniem ewentualnych dolegliwości bólowych.

Ból po wyrwaniu zęba – co robić?

Kiedy znieczulenie zęba przestaje działać, pacjent przez jakiś czas może odczuwać dolegliwości bólowe w miejscu przeprowadzonej ekstrakcji. Pomocne będą leki przeciwbólowe – stomatolog chirurg powinien wystawić stosowną receptę.

Ekstrakcja zęba – jak przebiega gojenie?

Regeneracja dziąsła trwa zwykle około tygodnia, często krócej. W ciągu kolejnych dwóch miesięcy wykształca się nowa kość, do tego czasu wokół zębodołu tworzy się specjalna tkanka zabezpieczająca miejsce ekstrakcji. Krótko po usunięciu zęba lepiej ograniczyć aktywność fizyczną – poproś dentystę chirurga o 1-2 dni zwolnienia lekarskiego. Na czas gojenia lepiej unikać gorących napojów. Niewskazane jest też palenie papierosów i picie alkoholu. Ewentualne obrzęki złagodzi zimny okład.

Czym jest usunięcie korzenia zęba?

Gdy doszło do bardzo dużego zniszczenia korony zęba, na wskutek złamania bądź też rozwoju próchnicy, wewnątrz zębodołu pozostał korzeń zęba. Wówczas konieczne jest jego usunięcie. W niektórych przypadkach, np. gdy korzeń nie jest pęknięty lub zniszczony próchniczo, wówczas po przeprowadzeniu leczenia kanałowego korzeń ten może być wykorzystany jako filar dla pracy protetycznej, np. mostu lub jako zatrzask protezy. O opinię zawsze warto zapytać doświadczonego lekarza stomatologa. Sam zabieg usunięcia najlepiej, aby przeprowadzony był przez doświadczonego chirurga stomatologa. W Krakowie do polecanych gabinetów należy Estidental – zapraszamy!

Co to jest resekcja zęba?

W przypadku rozległego stanu zapalnego wokół wierzchołka korzenia zębowego wskazanym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej jest resekcja. Polega na usunięciu fragmentu korzenia, którego nie udało się wyleczyć innymi sposobami. Zabieg kończy się zawsze dokładnym oczyszczeniem miejsca i wypełnieniem kanału zębowego specjalnym cementem, zaś zębodół, w którym znajdował się wierzchołek korzenia, najczęściej uzupełnia się materiałem kościozastępczym.

Co to jest augumentacja kości?

Usunięcie zęba często łączy się z wprowadzeniem materiału kościotwórczego/kościozastępczego. Mówimy wówczas o nadbudowie (augumentacji) kości w miejscu utraconej tkanki kostnej, np. w wyniku ekstrakcji. Bywa też etapem poprzedzającym leczenie implantologiczne – pomaga uzupełnić braki kostne, by implant mógł zostać wprowadzony.

Na czym polega plastyka dziąseł?

Zabiegi chirurgiczne tego typu przeprowadza się w przypadkach asymetrycznych, brzydko wyglądających dziąseł, powstałych na przykład w wyniku przebytej paradontozy. Chirurg stomatolog wycina odpowiednie tkanki, poprawiając w ten sposób estetykę uśmiechu pacjenta. Zaletami zabiegu są stosunkowo krótki okres rekonwalescencji, a także wyjątkowo zadowalające, wręcz natychmiastowe efekty.

Jakie jeszcze zabiegi z zakresu stomatologii chirurgicznej oferujemy?

Przeszczep dziąsła

To jeden ze sposobów leczenia zaawansowanej choroby dziąseł. Przeszczep z podniebienia uznaje się za skuteczną metodę radzenia sobie z odsłoniętymi korzeniami zębowymi. Jest także zabiegiem uzupełniającym podczas implantacji – w celu uzyskania większej ilości dziąsła, tzw. „zrogowaciałego – czyli nieruchomego”, wszczepia się kawałek dziąsła z podniebienia. Przeszczep tego rodzaju jest gwarancją dla dłuższej żywotności implantu.

Regeneracja kości osoczem bogatopłytkowym

Polega na wykorzystaniu własnych komórek pacjenta (z krwi) do odbudowy uszkodzonej tkanki po ekstrakcji. Usunięcie zęba z wprowadzeniem PRF wspiera gojenie oraz wzrost kości. Dzięki temu w krótszym czasie po utracie zęba pacjent może zdecydować się na leczenie protetyczne albo implantologiczne.

Korekta uśmiechu dziąsłowego

Uśmiech, który nadmiernie eksponuje górne dziąsło, uchodzi za nieestetyczny i może powodować kompleksy u pacjenta. Dobry chirurg dentysta wie, jak poradzić sobie z tym problemem: wycinając nadmiar dziąsła, podcinając wędzidełko górnej wargi i stosując wydłużenie korony klinicznej zęba.

Chirurg dentysta – Kraków, Grzegórzecka

Szukasz gabinetu chirurgii stomatologicznej w Krakowie, który nie tylko oferuje wysokie standardy zabiegów, ale także jest przyjazny pacjentowi? Zapraszamy do Estidental! Specjalizujemy się w zabiegach implantoprotetycznych.

Poznaj nasz zespół

lek. dent. Tomasz Marecik

specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej

Implantologia, chirurgia stomatologiczna, chirurgia plastyczna przyzębia, mikrochirurgia

lek. stom. Tomasz Fajgier




Stomatologia zachowawcza, endodoncja
mikroskopowa, chirurgia stomatologiczna