Licówki to nowoczesne rozwiązanie w stomatologii estetycznej pozwalające pacjentom na odzyskanie pięknego uśmiechu. Są to naniesione na zęby warstwy materiału (zazwyczaj porcelany – łuseczki porcelanowe). Pozwalają na modelowanie zębów, zmianę ich koloru i kształtu oraz zakrywanie ubytków.

Dlaczego licówki są dobrym rozwiązaniem?

Licówki są coraz częściej stosowane w stomatologii estetycznej ze względu na trwałość materiałów, z których są wykonywane oraz na bezpieczeństwo procesu ich zakładania. Sprawiają, że marzenie o zdrowym i pięknym uśmiechu jest możliwe w realizacji, a efekt trwały i niezagrażający zdrowiu oraz życiu.

dr n. med. Grzegorz Herbut

lek. dent. Ewa Woźniak

specjalista protetyki stomatologicznej

specjalista protetyki stomatologicznej

Jakie są rodzaje licówek?

W stomatologii estetycznej występuje kilka rodzajów licówek. Różnią się materiałem, z którego zostały wykonane.

Licówki tymczasowe wykonane z materiału akrylowego

Stosowane są przed umieszczeniem licówki właściwej. Ich trwałość wynosi kilka miesięcy. Szybko ulegają rozszczelnieniu, dlatego są traktowane jako rozwiązanie tymczasowe.

Licówki kompozytowe

Są wykonane z materiałów światłoutwardzalnych, które są nakładane warstwowo na licową powierzchnię zęba. Materiał kompozytowy jest przyklejany do powierzchni zęba przy pomocy specjalnego systemu łączącego. Dzięki temu licówki są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wadą tego rozwiązania jest to, że po czasie materiał może się przebarwiać. Licówki mogą być wykonane przez lekarza (bezpośrednio na zębie) lub metodą pośrednią — wówczas wykonywane są przez technika dentystycznego, a dopiero później przyklejane przez lekarza na zęby pacjenta.

Licówki ceramiczne

Należą do najbardziej estetycznych i trwałych rozwiązań. Powstają z ceramiki dentystycznej. To ona sprawia, że zęby mają naturalny wygląd. Licówki wykonane z tego surowca są najtrwalsze, jednak ich cena wyższa w porównaniu do cen licówek kompozytowych.

Czym różni się licówka od korony?

Mimo że zarówno licówki, jak i korony to elementy nanoszone na ząb, ich funkcje i okoliczności nakładania są różne.

Licówki zakłada się, gdy konieczna jest poprawa kształtu i koloru zęba.
Korony stosuje się, gdy w budowie zęba doszło do nieco większych zmian, np.: ząb się ukruszył, jest starty lub zrotowany, przebarwienie jest na tyle mocne, że założenie licówki nie wystarczy, konieczne jest nadbudowanie większego fragmentu zęba uszkodzonego np. przez próchnicę.

Pacjent zastanawiający się, co wybrać: korony czy licówki, za każdym razem powinien skonsultować swoje wątpliwości i ewentualną decyzję z doświadczonym stomatologiem

Zakładanie licówek w Krakowie

Szukasz gabinetu stomatologicznego w Krakowie, w którym założysz licówki? Zapraszamy do EstiDental. Nasi lekarze, po wnikliwym wywiadzie medycznym, przedstawią możliwe do założenia rodzaje licówek, wady i zalety każdego rozwiązania, omówią także koszty, przygotowanie do zabiegu, proces pielęgnacji nowych, zdrowych i pięknych zębów.

Masz pytania związane z zakładaniem licówek? Na część z nich odpowiedzieliśmy poniżej

Czy licówki niszczą zęby?

Wszystko zależy od sytuacji wyjściowej, z jaką zgłasza się pacjent i od zakresu planowanej korekty. Żeby założyć licówki, konieczne jest jedynie delikatne zeszlifowanie szkliwa, jednak zdarzają się przypadki, gdy nie jest to wymagane.

Czy licówki można zdjąć?

Tak, założenie licówek kompozytowych to procedura całkowicie odwracalna. Oznacza to, że można powrócić do naturalnego kształtu, koloru lub układu zęba. Licówki ceramiczne zazwyczaj wymagają delikatnego zeszlifowania szkliwa. Istnieją również metody bezinwazyjnego zdjęcia licówek ceramicznych.

Jak się robi licówki na zęby?

Licówki kompozytowe może wykonać lekarz (bezpośrednio — poprzez warstwowe nakładanie materiału kompozytowego na zęby pacjenta) lub może wykonać je technik (w laboratorium), nakładając materiał kompozytowy na model zębów pacjenta, a następnie tak przygotowane licówki kompozytowe lekarz przykleja/cementuje na zębach bezpośrednio w jamie ustnej (podobnie jak licówki ceramiczne).

Czy możliwe jest założenie licówki kompozytowej na martwego zęba?

Tak, to możliwe, aczkolwiek jest to zawsze kwestia indywidualna, wymagająca dokładnej analizy przed podjęciem decyzji o docelowym rozwiązaniu.

Jakie opinie mają licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe cieszą się zainteresowaniem ze względu na wysoką wytrzymałość i stosunkowo niską cenę. Jednak ich jednolity kolor (naturalny ząb ma różne odcienie) sprawia, że niektórzy klienci uważają je za nieco sztuczne.

Czym są tzw. licówki addytywne (czyli licówki adhezyjne)?

W pewnym sensie to synonim licówki kompozytowej. Nazwa pochodzi od techniki, czyli wykonania licówki tylko przez dodawanie materiału kompozytowego, bez preparacji (szlifowania) zęba. Licówki adhezyjne to rodzaj cienkich licówek, do których założenia nie jest konieczne szlifowanie zębów.

Czy możliwe jest założenie licówek bez szlifowania zęba?

Wszystko zależy od stanu uzębienia. Warto pamiętać, że szlifowanie zębów w przypadku zakładania licówek jest nieznaczne (mniejsze niż ma to miejsce podczas zakładania koron). Zdarzają się zęby, które nie wymagają szlifowania przed założeniem licówek.

Jak długo trzymają się licówki?

Trwałość licówek zależy rodzaju materiału, z którego powstały, wykonania, stanu zębów oraz nawyków pacjenta, codziennej higieny.

Czy licówki kompozytowe można nałożyć na krzywe zęby?

Jeżeli nie jest przewidywana korekta ortodontyczna zębów (leczenie ortodontyczne), licówki kompozytowe można nałożyć na krzywe zęby.

Licówki kompozytowe — przed i po. Co się zmienia po założeniu licówek?

Założenie licówek kompozytowych (jak i każdych innych) sprawia, że zęby zyskują zdrową barwę, odpowiedni kształt, a zgryz — prawidłowe funkcje. Licówki nie są wyłącznie rozwiązaniem estetycznym. Ich założenie może wpływać na samopoczucie pacjenta oraz niwelować problemy logopedyczne.

Jaką trwałość mają licówki kompozytowe?

To zależy od wielu czynników, w tym także od stylu życia i stanu organizmu pacjenta. Wytrzymałość licówek kompozytowych to najczęściej kilka lat.

Jak się zakłada licówki porcelanowe?

Osadza się je (cementuje) na specjalnym kleju (cemencie), wytwarzając pomiędzy zębem a licówką szczelne i trwałe wiązanie chemiczne.

Czy w gabinecie EstiDental w Krakowie zakładacie licówki porcelanowe?

Tak — w naszym gabinecie w Krakowie zakładamy licówki porcelanowe, kompozytowe, ceramiczne, pełnoceramiczne oraz licówki tymczasowe.

Jakie są przeciwwskazania do założenia licówek?

Przeciwwskazania powinny być za każdym razem omówione z lekarzem stomatologiem. Wśród najczęstszych przyczyn uniemożliwiających założenie licówek są: wada zgryzu, ścieranie zębów (bruksizm), brak higieny jamy ustnej, zbyt małe zęby, zbyt zniszczone zęby, niewyleczona próchnica.

Czy licówkami jestem w stanie rozjaśnić zęby?

Tak, licówkami możemy rozjaśnić zęby. Możliwe jest zastosowanie porcelany, czyli ceramiki znacznie jaśniejszej od naturalnego koloru naszych zębów, jednak należy pamiętać, że zęby, które nie będą pokryte licówkami, mogą się różnić od licówek. Rekomendujemy, aby przed wykonaniem licówek rozważyć wybielenie pozostałych zębów.

Na jakich zębach można wykonać licówki?

Licówki możemy wykonać niemal na wszystkich grupach zębów, ale najczęściej zakłada się na zęby przednie (siekacze i kły) zarówno górne jak i dolne. Zęby, na których zaplanowano wykonanie licówek, powinny być żywe. Licówki pokrywają licową, czyli zewnętrzną powierzchnię zęba. Decydując się na licówki, oszczędzamy w znacznym stopniu tkanki zęba, gdyż to rozwiązanie nie wymaga szlifowania całego zęba (jak w przypadku koron), a jedynie niewielkiej jego części (w zakresie samego szkliwa). W niektórych przypadkach klinicznych można wykonać licówki bez preparacji.

Czy licówki są trwałe?

Licówki, podobnie jak inne tego typu rozwiązania estetyczne, są przytwierdzone na bardzo mocnym cemencie.Gwarantuje on trwałe chemiczne połączenie z zębem. Dzięki temu licówki mogą nam służyć przez długie lata. Warto jednak pamiętać, że u pacjentów zgrzytających zębami lub mocno zaciskających zęby takie rozwiązanie może się nie sprawdzić. Warto wówczas rozważyć wykonanie specjalnej szyny ochronnej lub zastosować inne rozwiązanie protetyczne jak np. korony pełnokonturowe.

Czy licówkami mogę skorygować wadę ortodontyczną?

Tak, licówki umożliwiają korektę nieprawidłowości w zgryzie. Każdą sytuację oczywiście należy traktować bardzo indywidualnie, ale w większości przypadków taka korekta jest możliwa. Ponadto lekarz, planując specjalistyczne leczenie, bierze pod uwagę również kwestie zgryzu. Każde rozwiązanie protetyczne jest planowane w taki sposób, aby odbudować pełne funkcje żucia.

Jaki efekt estetyczny mogę osiągnąć, decydując się na licówki?

Zawsze staramy się podążać za oczekiwaniami naszych pacjentów, biorąc pod uwagę to, co dla nich jest najważniejsze. Planując wykonanie licówek, zaczynamy od wykonania pełnej dokumentacji fotograficznej, na podstawie której tworzymy wizualizację i omawiamy możliwe rozwiązania. Następnym etapem jest wersja próbna licówek — czyli tzw. licówki tymczasowe. Na ich podstawie możliwa jest korekta kształtu i koloru licówek wedle uznania pacjenta. Po uzyskaniu satysfakcjonującego efektu przechodzimy do wykonania właściwych licówek. Dzięki tym krokom możemy dokładnie zaplanować zarówno kształt, wielkość, wypukłość, jak i kolor docelowego rozwiązania protetycznego.


Licówki na zęby – Kraków, Grzegórzecka

Zespół specjalistów w Estidental z pasją i precyzją realizuje marzenia o idealnym uśmiechu, oferując najwyższej jakości licówki. Zapewniamy indywidualne podejście, aby idealnie dopasować licówki do kształtu i koloru Twoich zębów. Jeżeli marzysz o poprawie estetyki swojego uśmiechu, serdecznie zapraszamy do umówienia się na konsultację w naszym gabinecie. Wspólnie stworzymy Twój wymarzony uśmiech, który niewątpliwie doda Ci pewności siebie.