Jak wybrać dentystę specjalizującego się w stomatologii estetycznej i na co warto zwrócić uwagę?
Opublikowane przez EstiDental w dniu
Czego się dowiesz w tym artykule:
- Co to jest stomatologia estetyczna?
- Dlaczego specjalista od stomatologii estetycznej?
- Kluczowe kwalifikacje i certyfikaty stomatologa estetycznego
- Opinie pacjentów: jak je znaleźć i jak je interpretować?
- Rozmowa z dentystą: jakie pytania zadać podczas konsultacji?
- Zrozumienie zakresu i kosztów zabiegów
- Czego unikać przy wyborze stomatologa estetycznego?
- Kolejne kroki po wyborze dentysty
- Stomatolog estetyczny w Krakowie
Zmiana w zakresie wyglądu posiadanego uśmiechu może wiązać się z kilkoma wizytami u dentysty specjalizującego się w stomatologii estetycznej. Wykonywane zabiegi często dotyczą modyfikacji w kształcie czy układzie zębów, stąd dobrze jest wybrać gabinet, w którym przyjmuje doświadczona osoba. Na co konkretnie trzeba zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji z czyjego leczenia skorzystamy?
Co to jest stomatologia estetyczna?
Na początku wyjaśnijmy, czym w ogóle jest stomatologia estetyczna i co oferuje ona pacjentom. To działania podejmowane w ramach poprawy przede wszystkim wizualnego stanu uzębienia. Idąc do gabinetu dentysty specjalizującego się w stomatologii estetycznej zależy nam nie tylko na utrzymaniu zdrowia zębów, ale również zmianie ich wyglądu. Zabiegi, jakie można znaleźć w ofercie stomatologa estetycznego to najczęściej:
- wybielanie zębów ‒ ten zabieg ma na celu rozjaśnienie zębów oraz usunięcie wszelkich przebarwień;
- wykonanie licówek ‒ kiedy nie satysfakcjonuje nas kształt, kolor lub po prostu ogólny wygląd poszczególnych zębów, warto nałożyć na nie specjalne warstwy ceramiczne bądź kompozytowe, które korygują powierzchnię zęba;
- wykonanie koron i mostów ‒ na uszkodzonego zęba, któremu chcemy przywrócić jego oryginalny wygląd można nałożyć koronę protetyczną, która jest rodzajem protezy dentystycznej, z kolei jeśli brakuje jednego lub więcej zębów, zęby własne możemy połączyć protezą nazywaną mostem, która uzupełnia braki w uzębieniu;
- implanty zębowe i protezy ruchome ‒ zastąpienie brakujących zębów możemy wykonać przy pomocy implantu, który wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy, a następnie na nim osadza się lub przykręca się koronę; protezy z kolei mogą zastąpić nawet wszystkie zęby w łuku.
- wypełnienia kompozytowe ‒ z ich pomocą można przywrócić kształt, kolor i funkcję uszkodzonego uzębienia.
Oczywiście zanim dentysta estetyczny przystąpi do doskonalenia wyglądu zębów, sprawdza, czy nie wymagają one leczenia z obszaru stomatologii zachowawczej, endodoncji czy periodontologii. Jeśli jest taka potrzeba, najpierw doprowadza się jamę ustną do zdrowia, a następnie dba o jej wizualną korektę.
Dlaczego specjalista od stomatologii estetycznej?
Stomatologia estetyczna to coś więcej niż zwykłe, kontrolne wizyty u dentysty, którego zadaniem jest przede wszystkim leczenie ubytków próchnicowych, usuwanie zębów i ewentualna higienizacja. Z tego względu ważne jest to, by w kwestii związanej z większą ingerencją w kształt naszych zębów kierować się do kadry wykwalifikowanej w tym obszarze. Nie tylko pole działania jest tym, co różni stomatologa estetycznego od dentysty ogólnego. Ważna różnica tkwi w przygotowaniu specjalizacyjnym, ukończonych szkoleniach tematycznych oraz byciu na bieżąco z wszelkimi odkryciami i nowymi rozwiązaniami w dziedzinie stomatologii estetycznej. Dodatkowo możemy się spodziewać, że stomatolog estetyczny będzie dysponował nieco innym, bardziej zaawansowanym sprzętem dentystycznym, który umożliwi mu nowoczesne przeprowadzanie oferowanych zabiegów. Kiedy wybieramy się na wizytę do kliniki lub centrum stomatologii estetycznej, a głównym celem tej wizyty jest właśnie poprawienie wyglądu uzębienia, dobrze jest mieć pewność, że zespół specjalistów posiada już pewne doświadczenie w tym zakresie.
Kluczowe kwalifikacje i certyfikaty stomatologa estetycznego
Do zapewnienia wysokiego standardu zabiegów związanych ze stomatologią estetyczną niezbędne jest posiadanie przez lekarza odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia. Jakich zatem dokumentów powinniśmy się spodziewać po fachowcu z tej dziedziny?
- dyplom ukończenia studiów lekarsko-dentystycznych ‒ to pierwszy krok jeśli chodzi o wykształcenie dla przyszłego stomatologa estetycznego;
- prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty ‒ oznacza, że stomatolog działa zgodnie z przepisami prawa polskiego;
- kwalifikacje związane z wybraną specjalizacją ‒ w centrach implantologii i stomatologii estetycznej najczęściej spotyka się specjalistów protetyki stomatologicznej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, periodontologii czy endodoncji.
- certyfikaty z kursów doskonalących ‒ ważne, by instytucje przygotowujące tego typu szkolenia dla dentystów posiadały akredytację organizacji, które zajmują istotne miejsce w branży stomatologicznej w kraju i na świecie.
Opinie pacjentów: jak je znaleźć i jak je interpretować?
Prawda jest jednak taka, że żaden dokument potwierdzający osiągnięcia naukowe i zdobycie odpowiedniej wiedzy w zakresie stomatologii estetycznej nie zastąpi opinii pacjentów, którzy już skorzystali z usług danego specjalisty. Duża liczba komentarzy może wskazywać na spore doświadczenie dentysty, a ich pozytywny wydźwięk może skłaniać nas do umówienia się na wizytę. Miejscami, które warto sprawdzać pod kątem tego, jak odbierana jest praca i zaangażowanie lekarza z rejonu Krakowa i nie tylko, są zarówno portale branżowe, jak ZnanyLekarz.pl, czy wizytówka w wyszukiwarce Google.
Jeśli tylko mamy możliwość wejścia w interakcję z poprzednimi pacjentami, możemy bezpośrednio zapytać o przebieg wizyty u danego stomatologa, o to, jak dokładnie został przeprowadzony wywiad lekarski, czy podjęte leczenie lub zabiegi estetyczne przyniosły oczekiwane rezultaty itd.
Rozmowa z dentystą: jakie pytania zadać podczas konsultacji?
- Jakie są dostępne opcje zabiegów związanych z moim problemem?
- Czy kwalifikuję się do konkretnego zabiegu?
- Jakich rezultatów mogę się spodziewać?
- Czy zabieg jest obarczony skutkami ubocznymi, jeśli tak to czego mogę się spodziewać w tym zakresie?
- Jak długo trwa rekonwalescencja po wybranym zabiegu?
- Jakie jest doświadczenie stomatologa w określonej dziedzinie?
- Jakim sprzętem dysponuje gabinet, czy są to nowoczesne i bezpieczne technologie?
- Jak przygotować się do zabiegu i jakie procedury obowiązują po jego realizacji?
- Ile to wszystko będzie kosztowało?
Kiedy już zdecydujemy się na umówienie wizyty u specjalisty, warto przygotować sobie zestaw pytań, które będziemy chcieli zadać, zanim zostanie ustalony plan kolejnych spotkań. Na liście zagadnień możliwych do poruszenia na pierwszej wizycie mogą pojawić się następujące kwestie:
Poruszenie tego rodzaju wątków zapewnia pacjentowi większe rozeznanie w temacie, a dzięki temu pomaga podjąć decyzję w sprawie przystąpienia do konkretnego planu leczenia. Pamiętajmy, że proces ten wymaga tak samo zaangażowania ze strony stomatologa, jak również pacjenta i bez ich wzajemnej współpracy efekty zabiegów mogą okazać się nie do końca satysfakcjonujące.
Zrozumienie zakresu i kosztów zabiegów
- Konsultacja ‒ zwykle już pierwsza wizyta, podczas której stomatolog sprawdza stan naszego uzębienia i proponuje najlepsze rozwiązania, jest płatna.
- Zabiegi ‒ kolejny wydatek to płatność za wybrany zabieg poprawiający wygląd zębów.
- Materiały ‒ w niektórych przypadkach możemy wybrać, z jakich materiałów stomatolog ma skorzystać; różnią się one jakością, trwałością lub sposobem zastosowania ‒ przykładem mogą być rodzaje licówek: ceramiczne lub kompozytowe.
- Usługi dodatkowe ‒ w ich skład wchodzi zwykle przygotowanie do leczenia zasadniczego, czyli diagnostyka RTG, drobne zabiegi higienizacyjne oraz leczenie zachowawcze.
Jedna z istotnych kwestii, którą warto ustalić na pierwszej wizycie, to temat kosztów zabiegu i jego przeprowadzenia. Za co możemy być zobowiązani do uiszczenia opłaty w czasie korzystania z usług dentysty estetycznego?
W czasie rozmowy przygotowującej do podjęcia dalszych kroków związanych z zabiegiem estetycznym, ustal wszelkie koszty, jakie mogą się pojawić podczas leczenia. Warto też dowiedzieć się, jakie występują możliwości finansowania. Przy okazji kosztownych zabiegów wiele placówek oferuje ratalne formy płatności.
Czego unikać przy wyborze stomatologa estetycznego?
Aby zapewnić sobie bezpieczne i satysfakcjonujące doświadczenie ze stomatologią estetyczną dobrze jest kierować się kilkoma kluczowymi wskazówkami. Unikaj lekarzy, którzy nie posiadają kwalifikacji, nie starają się o zdobywanie nowej wiedzy i nie mają dostępu do nowych technologii. Jeśli dentysta nie jest w stanie jasno określić, jak będzie wyglądał przebieg leczenia oraz czego możesz się spodziewać, a przy tym nie interesują go Twoje obawy i pytania ‒ być może to wskazówka na poszukanie innej kliniki stomatologii estetycznej.
Pamiętaj też, że zajmowanie pierwszego miejsca w rankingu najtańszych ośrodków stomatologii estetycznej w regionie nie zawsze powinno być wyznacznikiem, do jakiego specjalisty najlepiej się udać. Warto też zwrócić uwagę na opinie, które pojawiają się w Internecie na temat konkretnego gabinetu i jego właściciela. Podczas pierwszej wizyty masz też okazję, by sprawdzić, jak wygląda miejsce, w którym być może zadbasz o swój zdrowy i piękny uśmiech. Braki w utrzymywaniu zasad higieny i sterylności powinny od razu skierować Cię do innej placówki i innego specjalisty.
Kolejne kroki po wyborze dentysty
Decyzja została podjęta. Teraz czeka Cię jedynie planowane leczenie i sprawdzenie jego rezultatów. Czy na pewno? Przed wykonaniem zabiegu warto podjąć kroki, które pomogą Ci się do niego przygotować tak, aby jego efekty były jak najlepsze. Specjalista z pewnością udzieli Ci kilku wskazówek dotyczących tego, jak takie przygotowanie powinno wyglądać ‒ wszystko zależy do rodzaju zabiegu stomatologii estetycznej, na jaki czekasz. Na przykład w przypadku wybielania zębów przed i po zabiegu sugeruje się odstawienie nikotyny oraz wszelkich napojów i pokarmów kolorowych wpływających na zmianę koloru uzębienia (m.in. kawa, herbata, buraki, papryka itd.).
Druga kwestia, o której dobrze jest pomyśleć nieco wcześniej, to czas rekonwalescencji i jej forma. Upewnij się, w jakim stanie możesz być po zaplanowanym zabiegu i czy aby na pewno nie potrzebujesz kilku dni urlopu w pracy. Być może przyda się również specjalna dieta, która pomoże utrwalić efekty działania dentysty estetycznego.
W ferworze przygotowań do zabiegu pamiętaj o zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej! Po zabiegu natomiast stosuj się do zaleceń stomatologa: zapytaj o konieczność wizyt kontrolnych i sposób, który pomoże Ci jak najdłużej utrzymać efekt interwencji estetycznej.
Stomatolog estetyczny w Krakowie
Szukasz dentysty estetycznego w Małopolsce? W Specjalistycznym Centrum Stomatologii Estetycznej EstiDental w Krakowie poznasz prawdziwych pasjonatów i fachowców tej dziedziny. Nasze gabinety wyposażone są w najlepszej jakości nowoczesne urządzenia, które pozwolą Ci odkryć swój uśmiech na nowo!