Periodontologia

Na pytanie, co to jest periodontologia, najprościej można odpowiedzieć: dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, w tym diagnostyką i leczeniem chorób błony śluzowej jamy ustnej. Pomocy w gabinecie periodontologii szukają między innymi pacjenci, którzy borykają się z recesją dziąseł, rozchwianymi zębami. Wypadanie zębów czy krwawiące dziąsła (nawet przy jednym zębie) to wskazania do tego, by odwiedzić periodontologa w naszym krakowskim gabinecie.

Już wiesz zatem, do jakiego lekarza od dziąseł należy skierować się w przypadku chorób jamy ustnej. Poniżej znajdziesz więcej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w dziedzinie współczesnej periodontologii. Co na paradontozę? Jak ją leczyć? Sprawdź!

Co to jest paradontoza?

Paradontoza, nazywana także zapaleniem przyzębia, to choroba obejmująca tkanki otaczające ząb, a więc ozębną, kość i dziąsło. Skutkiem nieleczonej paradontozy może być utrata zębów (a co za tym idzie: trudności z jedzeniem, mówieniem, deformacja twarzy), a nawet dolegliwości w obrębie całego organizmu (np. układu krwionośnego i stawów). Bardzo ważne jest zatem wczesne zdiagnozowanie schorzenia i podjęcie odpowiedniego leczenia. Objawy paradontozy, jednej z częstszych chorób jamy ustnej, widać nawet na zdjęciach. Szeroki uśmiech pacjenta pokaże rozchwiane zęby, a nawet czerwone dziąsło przy zębie. Leczenie zapalenia przyzębia to zatem również kwestia estetyczna.

Paradontoza – objawy i leczenie

Objawy zapalenia przyzębia, czyli paradontozy, to przede wszystkim opuchnięte, krwawiące dziąsła i nieprzyjemny zapach z ust. Charakterystyczne są też odsłonięte szyjki zębowe, które z kolei powodują nadwrażliwość na skrajne temperatury. Paradontoza może wywoływać też różne zmiany na dziąsłach. Pacjenci skarżą się między innymi na ciemne zaczerwienione i spuchnięte dziąsło przy zębie, które dodatkowo powoduje dyskomfort, a nawet dolegliwości bólowe. Zwykle choroba rozwija się w etapach:

  • najpierw dochodzi do wnikania bakterii i kamienia nazębnego do kieszonek zębowych i wykształcenia się stanu zapalnego; zapalenie kieszonki dziąsłowej objawia się zaczerwienionym i opuchniętym dziąsłem, nieprzyjemnym zapachem z ust, a nawet krwawieniem podczas szczotkowania;
  • w dalszej kolejności może dojść do uszkodzenia tkanek, w tym kości, co obserwujemy jako odkryte szyjki zębowe; odsłonięty korzeń zęba powoduje nadwrażliwość, a postępujący zanik kości i dziąseł to już prosta droga do rozchwiania zębów; na tym etapie możemy zaobserwować samoistne krwawienie dziąseł;
  • postępujący stan zapalny przyzębia przejawia się dalszym zanikiem tkanek i wypadaniem zębów; to ostatni moment, by wdrożyć leczenie periodontologiczne.

Szczególną postacią choroby jest wrzodziejące zapalenie dziąseł, rzadkie i wyjątkowo rozwinięte schorzenie, któremu towarzyszą osłabienie, podwyższona temperatura, a także nadżerki i owrzodzenia wewnątrz jamy ustnej, powodujące dolegliwości bólowe.

Zaawansowana paradontoza może doprowadzić do utraty zębów, dlatego problemu nie należy lekceważyć. Już po zaobserwowaniu pierwszych objawów warto skontaktować się z periodontologiem, a jeszcze lepiej regularnie odwiedzać dentystę w celu monitorowania stanu naszych zębów i dziąseł.

Jakie są przyczyny paradontozy?

Dlaczego w ogóle chorujemy na stany zapalne jamy ustnej, w tym paradontozę? Najczęściej z powodu błędów w higienie jamy ustnej. Nieprawidłowe czyszczenie zębów powoduje nagromadzenie płytki nazębnej, która dociera aż pod dziąsło, powodując dalsze nieprzyjemne konsekwencje. Nie bez znaczenia są też uwarunkowania genetyczne. Jeśli ktoś z naszych bliskich cierpiał na paradontozę, jesteśmy bardziej narażeni na wystąpienie schorzenia. Ryzyko zachorowania zwiększa też osłabiony układ odpornościowy, a także choroba zakaźna jamy ustnej, dlatego próchnicę przy zębie należy jak najszybciej wyleczyć.

Jak wyglądają zdrowe dziąsła?

Przede wszystkim mają jednolity, jasnoróżowy kolor. Jakakolwiek zmiana, czy to barwy czy kształtu dziąseł, a także dolegliwości bólowe i zwiększona wrażliwość powinny być sygnałem ostrzegawczym i motywacją do odwiedzenia periodontologa.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Leczenie periodontologiczne zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowym stadium wystarczająca może być profesjonalna higienizacja połączona z instruktażem pielęgnacji jamy ustnej. Jeśli paradontoza jest już rozwinięta, leczenie polega na usunięciu płytki nazębnej oraz złogów poddziąsłowych. Pomocny jest kiretaż (skaling głęboki), czyli zabieg dokładnego oczyszczenia korzeni i kieszonek zębowych. W zależności od wielkości zmian stosujemy kiretaż zamknięty (jeśli głębokość kieszonek dziąsłowych nie przekracza 5 mm) oraz otwarty (jeśli zmiana jest większa, konieczne jest wówczas nacięcie dziąsła). Jeśli zastanawiasz się, czym różni się stan jamy ustnej przed kiretażem i po zabiegu, wiedz, że niemalże natychmiast zlikwidowany zostaje stan zapalny, zmniejsza się ruchliwość zębów, a więc skutecznie zahamowany zostaje rozwój paradontozy.

Czy są naturalne metody leczenia paradontozy?

Lekarz od jamy ustnej, periodontolog, z pewnością zaproponuje samodzielne wsparcie leczenia paradontozy metodami naturalnymi, czyli po prostu systematyczną i prawidłową higienizację jamy ustnej. Może zalecić także płukanki ziołowe, a także stosowną dietę.

Czym jest recesja dziąseł i jak leczyć obniżone dziąsła?

W wyniku nieleczonego zapalenia przyzębia, ale również nieprawidłowej higieny jamy ustnej, zgrzytania zębami, a nawet regularnego i długotrwałego palenia papierosów, może dojść do tzw. recesji dziąsłowej (cofniętych dziąseł). O schorzeniu tym mówimy wówczas, gdy dochodzi do odsłonięcia powierzchni korzenia zęba. Niekiedy recesja (osuwanie się) dziąseł występuje jako konsekwencja noszenia aparatu ortodontycznego, zwłaszcza u osób z wyjątkowo cienką strukturą dziąsła. Co robić? Jak odbudować cofające się dziąsła? Odsłonięte szyjki zębowe wymagają leczenia, czyli wypełnienia. Leczenie polega między innymi na pokryciu recesji dziąsła materiałem kompozytowym. Najbardziej radykalną metodą jest przeszczep dziąsła. Polega na chirurgicznym zwiększeniu grubości i wysokości dziąsła przy szyjce zębowej, z wykorzystaniem tkanki pobrane np. z podniebienia.

Czy zęby mogą się lekko ruszać?

Niekiedy pacjenci, świadomi tego, że rozchwiane zęby to problem, niepokoją się z powodu lekko ruszających się zębów. Zdrowe zęby minimalnie się ruszają, ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy to normalne i czy przypadkiem nie są za bardzo niestabilne, lepiej udać się do lekarza. Specjalista oceni stan rzeczy fachowym okiem i podpowie, co dalej. Jeśli problem jest ewidentny, również nie zastanawiaj się, czy ruszający się ząb sam wypadnie. Być może da się go uratować!

Jak odbudować zanik kości postępujący na wskutek paradontozy?

Czy kość się zregeneruje? Niestety nie, samoistna regeneracja dziąseł i kości jest niemożliwa. Aby uporać się ze skutkami recesji, należy skorzystać z oferty współczesnej periodontologii. Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów jest augumentacja (sterowana regeneracja kości). Polega na wykorzystaniu materiału kościotwórczego (kościozastępczego) do nadbudowy kości. Inną metodą jest zabieg PRF, czyli regeneracja osoczem bogatopłytkowym.

Ropa w dziąśle – jak się pozbyć?

Jeśli obserwujemy białą wydzielinę z dziąsła, prawdopodobnie nagromadziła się tam ropa. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u dentysty, który zbada przyczynę problemu i zaproponuje adekwatne rozwiązanie. Prawdopodobnie zleci RTG, a następnie zajmie się oczyszczeniem chorego miejsca. Metoda, którą wybierze, będzie zależała od stopnia zaawansowania ropnia. Ropy w dziąśle nie należy lekceważyć, gdyż nieleczone schorzenie może prowadzić do groźnych powikłań.

Zapalenie jamy ustnej – specjalista radzi

Gorąco zachęcamy do profilaktyki, czyli systematycznego monitorowania stanu zębów i dziąseł w gabinecie dentystycznym. Stomatolog wprawnym okiem wykryje ewentualne nieprawidłowości już we wczesnym stadium choroby, dzięki czemu unikniemy poważnych konsekwencji chorób jamy ustnej. Jeśli doszło już do stanu zapalnego, znajdź dobry gabinet periodontologii.

Leczenie periodontologiczne – Kraków, Grzegórzecka

Estidental w Krakowie to grono doświadczonych specjalistów, którzy codziennie troszczą się o zdrowie przyzębia swoich pacjentów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych diagnostyką i leczeniem chorób przyzębia, w tym paradontozy, do skorzystania z konsultacji w naszym gabinecie. Wspólnie podejmiemy walkę o zdrowe dziąsła i solidne podstawy dla Twojego uśmiechu.

Poznaj naszych dentystów periodontologów



lek. stom. Marcin Woliński


specjalista periodontolog

Periodontologia, choroby błon śluzowych,
chirurgia plastyczna przyzębia, stomatologia
zachowawcza

lek. dent. Tomasz Marecik

specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej

Implantologia, chirurgia stomatologiczna, chirurgia plastyczna przyzębia, mikrochirurgia