Endodoncja (leczenie kanałowe)

Wokół leczenia kanałowego wyrosło wiele mitów. Jeszcze kilkanaście lat temu wizja tego zabiegu budziła grozę zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Współczesna endodoncja to rozwinięta dziedzina stomatologii, a dobry specjalista potrafi przeprowadzić leczenie kanałowe bezboleśnie i redukując do minimum ryzyko powikłań. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące endodoncji i omawiamy, jak wygląda leczenie kanałowe krok po kroku.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Co to jest leczenie kanałowe (endodontyczne)? To zabieg polegający na usunięciu miazgi, objętej stanem zapalnym, z kanałów zębowych. W następnym kroku kanały należy oczyścić, zdezynfekować, osuszyć i wypełnić na nowo szczelnym materiałem, którego zadaniem jest również zapobieganie rozwoju bakterii w tym miejscu. Etapy leczenia kanałowego to zatem:

  1. Postawienie diagnozy i kwalifikacja pacjenta do zabiegu.
  2. Podanie znieczulenia.
  3. Usunięcie zainfekowanej miazgi zębowej.
  4. Zdezynfekowanie kanału zębowego.
  5. Wypełnienie kanału specjalnym materiałem, np. gutaperką.
  6. Zamknięcie kanału.
  7. Wprowadzenie do kanału wkładów wzmacniającyh część koronowo-korzeniową zęba.
  8. Odbudowa korony zęba (np. wypełnieniem kompozytowym lub koroną protetyczną).

Zdecydowana większość specjalistów w leczeniu kanałowym wykorzystuje mikroskop. Zabieg wymaga bowiem najwyższej precyzji, dlatego wsparcie tego sprzętu jest nieocenione w prawidłowym wykonaniu zadania.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Wskazaniem do kanałowego leczenia zęba jest przede wszystkim nieodwracalne zapalenie miazgi, a to z kolei jest zazwyczaj skutkiem nieleczonej próchnicy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Systematyczne wizyty u dentysty pozwalają wcześnie rozpoznać schorzenia i podjąć mniej inwazyjne leczenie. Objawy zapalenia miazgi zęba, w zaawansowanym stadium, to przede wszystkim rwący ból i dopiero on dla wielu pacjentów jest motywacją, by udać się do gabinetu stomatologicznego. Wokół miejsca, w którym wykształcił się stan zapalny, mogą też wystąpić zaczerwienienie i obrzęk, a niekiedy pacjentowi może towarzyszyć gorączka.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa leczenie kanałowe i ile wizyt obejmuje, nie jest jednoznaczna i zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Leczenie kanałowe na jednej wizycie jest możliwe, jeśli kanały zostały właściwie udrożnione i możliwe jest dokładne osuszenie kanału. Są jednak przypadki, kiedy wymagana jest druga wizyta. Niewskazane jest jednak, aby leczenie kanałowe trwało dłużej z uwagi na fakt, że w niewypełnionym kanale wciąż dochodzi do rozwoju bakterii. Im wcześniej kanał zostanie wypełniony, tym lepiej. Ile minut trwa leczenie kanałowe? Zwykle około dwóch godzin, choć to także dość indywidualna, zależna od rozmaitych czynników kwestia, o którą najlepiej dopytać swojego dentystę.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe wykonuje się ze znieczuleniem, dlatego w trakcie trwania zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Jedynie w niektórych przypadkach przeprowadza się leczenie kanałowe bez znieczulenia, na przykład wówczas, gdy możliwość jego podania wykluczają leki stosowane przez pacjenta. A także w sytuacji, gdy ząb był już leczony kiedyś kanałowo i pozbawiony jest żywej miazgi. 

Leczenie kanałowe – zdrowe czy szkodliwe?

Szkodliwość endodoncji to mit. Prawidłowo przeprowadzony zabieg to skuteczny i długotrwały sposób na uratowanie zęba. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z leczeniem kanałowym najlepiej szczerze porozmawiać ze swoim stomatologiem endodontą, a wcześniej starannie wybrać gabinet, z którego usług będziemy korzystać. Wszystkim, którzy poszukują leczenia kanałowego pod mikroskopem cieszącego się dobrymi opiniami w Krakowie, zapraszamy do Estidental. Należy jednak pamiętać, że leczenie kanałowe jest leczeniem warunkowym, niedającym całkowitej gwarancji na zachowanie zęba. Każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie, a ząb leczony kanałowo wymaga obserwacji i kontroli radiologicznej raz na 6 miesięcy.

Czy można wykonać leczenie kanałowe jedynki?

Oczywiście, jedynki, dwójki, trójki, szóstki, siódemki, ósemki… Dobry stomatolog endodonta poradzi sobie doskonale, niezależnie od tego, przy którym zębie doszło do zapalenia miazgi. Mikroskopowe leczenie kanałowe zapewnia precyzję działania i minimalizuje ryzyko popełnienia błędu. Odpowiadając na częste pytania rodziców, warto podkreślić, że możliwe jest również leczenie kanałowe zęba stałego u dziecka.

Czy można przeprowadzić leczenie kanałowe w ciąży?

Najlepiej byłoby, gdyby kobieta planująca dziecko jeszcze przed zajściem w ciążę zadbała o stan swoich zębów i dziąseł, aby uniknąć tego typu dylematów. Ciąża jest przeciwwskazaniem do wykonania RTG, nie każdy rodzaj znieczulenia nadaje się też dla kobiety spodziewającej się dziecka. Jeśli leczenie endodontyczne jest absolutnie konieczne, rekomenduje się przeprowadzić je dopiero po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży. Do tego czasu lekarz może tymczasowo oczyścić i zabezpieczyć kanały, by zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjentki (pamiętajmy, że nie może ona stosować silnych leków przeciwbólowych). Za każdym razem specjalista powinien ocenić, co jest lepsze i bardziej bezpieczne dla matki i dziecka, bo utrzymujący się stan zapalny w organizmie nie wpływa prawidłowo na zdrowie matki, a także na rozwijający się płód.

Leczenie kanałowe a karmienie piersią

Nie ma przeciwwskazań do endodoncji w czasie karmienia piersią, jednak o fakcie należy poinformować swojego stomatologa. Będzie on mógł właściwie operować środkami, które przepisuje pacjentce na ewentualne dolegliwości po zabiegu.

Na czym polega zatrucie zęba w leczeniu kanałowym?

„Zatrucie zęba” to potoczna nazwa dla zabiegu polegającego na wprowadzeniu do komory zęba materiału dewitalizującego, czyli materiału, który doprowadzi do obumarcia miazgi zęba. W ten sposób ząb staje się zębem martwym – po opracowaniu, odkażeniu i wypełnieniu kanału nadal spełnia swoje funkcje, czyli bierze udział w rozdrabnianiu pokarmu i utrzymuje kość na właściwym poziomie. Obecnie jednak stosuje się metodę natychmiastowego usuwania miazgi z kanału korzeniowego w znieczuleniu. Wówczas środki chemiczne stosowane podczas tzw. „zatrucia”, czyli dewitalizacji, nie stanowią zagrożenia dla przyzębia, a zabieg może być skutecznie przeprowadzony na jednej wizycie.

Leczenie kanałowe – cena

Całkowity koszt endodoncji zależy od konkretnego przypadku i zęba, który ma być poddany leczeniu. Cena będzie również uzależniona od tego, czy ząb jest leczony po raz pierwszy czy też będzie to powtórne leczenie kanałowe oraz jaką techniką będzie przeprowadzony zabieg. Na naszej stronie internetowej dostępny jest cennik, w którym można znaleźć ceny poszczególnych usług. 

Czy dostanę gwarancję na leczenie kanałowe?

To zależy, od gabinetu oferującego usługę. W Estidental gwarancja nie obejmuje leczenia kanałowego, dajemy za to dwuletnią gwarancję na leczenie zachowawcze (pod warunkiem jego zakończenia). O szczegółach można przeczytać na naszej stronie internetowej lub zapytać o nie osobiście w trakcie wizyty.

Leczenie kanałowe czy wyrwanie zęba?

Niekiedy pacjenci zastanawiają się, czy jest sens ratować ząb, który dokucza czy lepiej pozbyć się go raz na zawsze. Wynika to głównie ze strachu przed tym, co bardziej boli: leczenie kanałowe czy wyrwanie zęba. Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, to zawsze ostateczność – proponowana wówczas, gdy zawiodły inne metody leczenia lub gdy udrożnienie kanałów i usunięcie z ich wnętrza bakterii jest niemożliwe. Braki w uzębieniu powodują dalsze szkody w obrębie jamy ustnej, dlatego jeśli zdecydujemy się na szybką odbudowę braku zębowego, podjęcie decyzji o usunięciu zęba jest korzystnym rozwiązaniem. W sytuacji, gdy ekstrakcja jest konieczna, zawsze proponujemy odbudowę zęba, na przykład zastąpieniem go sztucznym implantem. Pamiętajmy, że stomatolog dysponuje znieczuleniem dla pacjenta i współcześnie wizyta u dentysty nie musi już wiązać się z bólem.

Jakie są powikłania po leczeniu kanałowym zęba?

Umiarkowany ból po leczeniu kanałowym nie daje powodów do niepokoju. Dentysta zwykle przepisuje pacjentowi leki obniżające dyskomfort po zabiegu. W rzadkich przypadkach może się też zdarzyć, że wypadnie opatrunek po leczeniu kanałowym. Należy pamiętać, że brak opatrunku lub tymczasowego wypełnienia może doprowadzić do złamania ściany zęba – wówczas należy niezwłocznie udać się do gabinetu w celu jego uzupełnienia.

Natomiast niepożądanym skutkiem zabiegu może być złamane narzędzie w kanale. Endodonta pracuje z użyciem bardzo cienkich i delikatnych narzędzi, dlatego może ono ulec złamaniu w czasie leczenia. Zdarza się, że trafiają do nas pacjenci z narzędziem pozostawionym w kanale. Wówczas dobry stomatolog endodonta z naszego gabinetu zajmuje się usuwaniem złamanego narzędzia z kanału pod mikroskopem. Trudności w leczeniu kanałowym może powodować także niedrożny, czyli zobliterowany kanał. Niedoświadczony lub niedysponujący odpowiednim sprzętem endodonta może nie poradzić sobie z zadaniem. Inne błędy w leczeniu endodontycznym to między innymi niedopełniony czy nieprawidłowo przeleczony kanał. Źle wypełniony kanał korzeniowy skutkuje koniecznością powtórnego leczenia kanałowego.

Stan zapalny po leczeniu kanałowym to kolejne powikłanie świadczące o nieudanym przebiegu zabiegu. Objaw ten może pojawić się nie od razu, lecz nawet po dłuższym czasie od zabiegu.

Groźne powikłania mogą wystąpić jedynie po źle przeprowadzonym leczeniu kanałowym, dlatego zawsze warto roztropnie wybrać gabinet wykonujący zabiegi z zakresu endodoncji. W Krakowie, w Estidental, wykonujemy endodoncję pod mikroskopem, który znacząco poprawia widoczność, a przez to minimalizuje ryzyko popełnienia błędu. Czy warto skorzystać z tej usługi? Zdecydowanie tak! Dzięki użyciu wysokiej jakości sprzętu możliwe jest najwyższa precyzja, a także odnalezienie ewentualnych dodatkowych kanałów w zębie, niewidocznych gołym okiem. Usługa leczenia kanałowego pod mikroskopem wykonywana w naszym krakowskim gabinecie cieszy się pozytywnymi opiniami pacjentów – to nasza najlepsza wizytówka!

Współczesna endodoncja mikroskopowa w praktyce to obecnie standard obsługi, lecz nie każdy endodonta ma ją w swojej ofercie i niektórzy wykonują jeszcze leczenie kanałowe bez mikroskopu – niestety, rośnie wówczas ryzyko wystąpienia powikłań. Pamiętajmy o tym, wybierając specjalistę, do którego zamierzamy się udać na wizytę.


Endodoncja – Kraków, Grzegórzecka

Estidental to zespół specjalistów, którzy z pasją i precyzją zabiegają o zdrowie zębów swoich pacjentów. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, zapewniając leczenie kanałowe na najwyższym poziomie. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują pomocy w walce z bólem i zachowaniu zęba, do umówienia się na konsultację. Razem odzyskamy komfort i zdrowie Twojego uśmiechu.

Specjaliści endodoncji w EstiDentallek. stom. Jakub NajbarEndodoncja mikroskopowa, stomatologia zachowawcza, protetykalek. stom. Tomasz FajgierStomatologia zachowawcza, endodoncja
mikroskopowa, chirurgia stomatologiczna