Stomatologia zachowawcza

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to znane i prawdziwe stwierdzenie dotyczy także stomatologii. Skąd bierze się próchnica zębów i jak wygląda? Jak jej uniknąć i jak wygląda leczenie? Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza? Na te i podobne pytania związane z profilaktyką próchnicy odpowiadamy poniżej.

Co to jest leczenie zachowawcze?

Stomatologia zachowawcza obejmuje:

 • profilaktykę próchnicy, czyli zapobieganie jednej z najpowszechniejszych chorób zakaźnych jamy ustnej;
 • leczenie próchnicy zębów, jeśli już wystąpiła u pacjenta.

Warto zatem korzystać z leczenia zachowawczego zęba, żeby w porę powstrzymać chorobę i nie dopuścić do jej rozwoju. 

Jakie są najczęstsze przyczyny próchnicy?

Największym sprzymierzeńcem próchnicy są produkty spożywcze bogate w węglowodany. Cukry proste przekształcają się w kwasy, wnikają w płytkę nazębną, osłabiają szkliwo i zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy na zębach. Jest więc sporo prawdy w słowach, które rodzice kierują do dzieci, że od słodyczy psują się zęby. Spożywane w dużych ilościach są bowiem bezpośrednią przyczyną próchnicy. Kolejny fakt jest taki, że próchnica u dzieci i nastolatków występuje częściej niż u dorosłych.

Jeśli dodatkowo popełniamy błędy podczas szczotkowania i niedokładnie usuwamy resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, bakterie mają mnóstwo czasu na wyrządzenie szkód naszym zębom.

Jakie są objawy próchnicy zębów?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak rozpoznać próchnicę i jak ona powstaje. W Estidental wykorzystujemy nowoczesną diagnostykę, by upewnić się, z jakim schorzeniem mamy do czynienia i jak najszybciej wdrożyć leczenie. Próchnica zębów objawia się stopniowym odwapnieniem i rozpadem tkanki budującej ząb. Choroba rozwija się stopniowo, a w początkowej fazie jest niezauważalna dla pacjenta, dlatego tak ważne są regularne wizyty u specjalisty, który jest w stanie zdiagnozować problem we wczesnym stadium rozwoju.

Etapy próchnicy

 1. Próchnica początkowa – bakterie na zębach już sieją spustoszenie w tkance nazębnej, a pacjent jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy. Początek próchnicy przebiega bowiem bezobjawowo.
 2. W dalszej kolejności na zębach pojawiają się dostrzegalne gołym okiem plamki. Warto dokładnie przyglądać się swojemu uzębieniu – próchnica może pokazać się na zębach przednich, z boku zęba albo przy dziąśle. Próchnica najczęściej występuje w przestrzeniach międzyzębowych, a także w zagłębieniach bruzd zębów. Narażone są na nią szczególnie ósemki – zwykle wiąże się to z trudnym położeniem tzw. „zęba mądrości”, przez co dostęp do niego w trakcie szczotkowania jest utrudniony. Jeśli zauważasz jakiekolwiek zmiany, wskazana jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy. Jeśli to zaniedbamy, choroba rozwinie się i przejdzie na kolejny poziom.
 3. Demineralizacja szkliwa, a co za tym idzie utrata funkcji ochronnej, jaką ma sprawować. Na tym etapie widoczny jest ubytek w szkliwie.
 4. Kiedy bakterie próchnicy uporają się ze szkliwem, dochodzi do uszkodzenia zębiny, co pacjent odczuwa jako bolesne doświadczenie. Niestety wiele osób dopiero wówczas, gdy boli ząb, udaje się do gabinetu stomatologa. Leczenie zęba na tym etapie wiąże się z zastosowaniem wypełnienia, o czym piszemy niżej.
 5. Zaawansowana próchnica, czyli zainfekowanie miazgi zębowej – to już poważna sprawa i lepiej nie dopuścić do tak głębokiej próchnicy. Nierzadko jedynym sposobem na uporanie się z chorobą w tym stadium zaawansowania jest leczenie kanałowe.
 6. Ostra, bo zignorowana i nieleczona próchnica – jeśli pacjent nie reaguje na sygnały, które wysyła mu organizm, ignoruje ból i przebarwienia na zębach, w konsekwencji może utracić ząb. Bakterie, którym nic nie przeszkodzi, dotrą kolejno do nerwów, korzenia zęba, a nawet kości. Leczenie zęba objętego próchnicą na tym etapie wiąże się z koniecznością wykonania zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej, niekiedy z ekstrakcją włącznie.

Jak leczyć próchnicę?

Skoro już wiemy, co to jest próchnica zębów, skąd się bierze i jak ją rozpoznać, czas odpowiedzieć na pytanie, które najbardziej nurtuje pacjentów: jak pozbyć się próchnicy. Leczenie próchnicy zależy od tego, na którym etapie jej rozwoju pacjent zgłosi się do dentysty. Początkowa próchnica wymaga zwykle oczyszczenia zainfekowanego miejsca i zastosowania miejscowo preparatu fluorowego z dodatkową zawartością wapnia lub też założenia wypełnienia, które chroni ząb przed dalszym destrukcyjnym działaniem bakterii. Jeśli w porę nie zareagujemy i z pytaniem „jak wyleczyć próchnicę?” pojawimy się u dentysty zbyt późno, odpowiedzią może być endodoncja albo bardziej zaawansowane zabiegi stomatologiczne. Decyzję o najlepszej formie usuwania próchnicy podejmie specjalista na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Jakie rodzaje wypełnień zęba stosujemy?

 • Tymczasowe wypełnienie – jeśli leczenie obejmuje więcej niż jedną wizytę w gabinecie, stomatolog – na czas przerwy pomiędzy zabiegami – zakłada wypełnienie tymczasowe, którego zadaniem jest zabezpieczenie ubytku w zębie do czasu całkowitego uporania się z nim. Często są to preparaty o działaniu leczniczym, które stymulują zębinę do odbudowy. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie odroczyć leczenie kanałowe nawet przy głębokich ubytkach.
 • Wypełnienie materiałem światłoutwardzalnym, inaczej wypełnienie kompozytowe – należy do najczęściej stosowanych wypełnień stałych ze względu na dużą estetykę. Stosując wypełnienie materiałem kompozytowym, nietrudno dopasować je do koloru zębów pacjenta, aby uzyskać naturalny, a przy tym trwały efekt.
 • Wypełnienie glassjonomerowe – często wykorzystywane w leczeniu próchnicy zębów mlecznych, gdyż wypełnienie ubytku z użyciem tego materiału jest nieco mniej trwałe. Świetnie jednak łączy się ze szkliwem, a dodatkowo uwalnia jony fluorowe, wspierające regenerację zęba i chroniące przed nawrotem próchnicy.

Czy leczenie próchnicy boli?

Zabiegi, które mogłyby powodować ból lub dyskomfort pacjenta, przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, więc nie trzeba się obawiać, że leczenie próchnicy będzie bolesne. Strach nie jest dobrym doradcą i w żadnym razie nie powinien zniechęcać nas do wizyty u dentysty. Wystarczy wybrać gabinet przyjazny pacjentom, w którym pracują zarówno wykwalifikowani, jak i pełni empatii lekarze – taki jak nasz – i można mieć pewność, że wizyta przebiegnie w miłej atmosferze, a o żadnych traumatycznych wydarzeniach nie może być mowy!

Jak zapobiegać próchnicy?

Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej – można nauczyć się tego w gabinecie stomatologicznym. W Estidental edukujemy naszych pacjentów w zakresie tego, jak zapobiec próchnicy. Niezbędne jest stosowanie nici dentystycznej, aby dokładnie usunąć resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Do mycia zębów przyda się z kolei pasta z fluorem – spowalnia on bowiem proces demineralizacji szkliwa.

Dobrze jest unikać spożywania pokarmów bogatych w cukier: słodyczy, słodzonych napojów.

Równie ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Wczesne wykrycie początków próchnicy to możliwość szybkiej i skutecznej reakcji!

Na koniec warto dodać kilka słów w temacie próchnica zębów a choroby. Otóż dobrze wiedzieć, że nieleczone zęby mogą być przyczyną rozmaitych schorzeń ogólnoustrojowych. Bakterie przemieszczają się wraz z krwią po całym organizmie, wywołując infekcje w różnych narządach. Ten ostateczny argument powinien być wystarczający, by uwierzyć, że próchnicy nie wolno bagatelizować!

Stomatologia zachowawcza – Kraków, Grzegórzecka

Zespół Estidental to specjaliści z zakresu stomatologii zachowawczej, którzy każdego dnia z zaangażowaniem dbają o zdrowie i komfort swoich pacjentów. Naszym priorytetem jest zapobieganie chorobom zębów i ich skuteczne leczenie. Do każdego przypadku podchodzimy z pełnym profesjonalizmem i troską, oferując szeroki zakres usług, od leczenia próchnicy, poprzez odbudowę zębów, aż po estetyczne wypełnienia. Zapraszamy na konsultacje – razem opracujemy plan działania, aby Twoje zęby były nie tylko piękne, ale przede wszystkim zdrowe.

Poznaj nasz zespółlek. stom. Anna Curlej – WądrzykStomatologia zachowawcza, stomatologia
estetyczna, stomatologia dziecięcalek. stom. Jakub NajbarEndodoncja mikroskopowa, stomatologia zachowawcza, protetykalek. stom. Marcin Woliński


specjalista periodontolog

Periodontologia, choroby błon śluzowych,
chirurgia plastyczna przyzębia, stomatologia
zachowawcza


lek. stom. Aleksandra Szczygielska
w trakcie specjalizacji z protetyki stomatologicznej

Stomatologia zachowawcza, stomatologia

Endodoncja mikroskopowa, stomatologia zachowawcza, protetyka