Pedodoncja – stomatolog dziecięcy

Dzieci to wyjątkowi pacjenci: szczerzy i wymagający. Niekiedy wizyta kilkulatka w gabinecie dentystycznym to wyzwanie dla obu stron, dlatego warto starannie wybrać miejsce, które odwiedzimy z dzieckiem.


W Krakowie, w Estidental, pracują doświadczeni i empatyczni specjaliści w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Zapraszamy rodziców wraz z maluchami na wizyty adaptacyjne u dentysty. Poniżej omawiamy najbardziej powszechne problemy natury stomatologicznej, z którymi borykają się najmłodsi. Odpowiadamy też na najczęstsze pytania rodziców.

Nasi dorośli pacjenci nierzadko pytają, jak przekonać dziecko do dentysty. Zwykle opór przed wizytą w gabinecie wynika z wcześniejszych przykrych doświadczeń malucha, dlatego tak ważne jest, by dobrze wybrać miejsce na pierwszą wizytę u stomatologa. W naszym gabinecie stomatologicznym zaczynamy od tak zwanej wizyty adaptacyjnej.

Wizyta adaptacyjna u dentysty – kiedy jest na to najlepszy moment?

Kiedy, w jakim wieku zabrać dziecko do dentysty? Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ znane, oswojone miejsce nie wywołuje stresu. Już kilkumiesięczne maluchy mogą stopniowo zaprzyjaźniać się z pedodontą. Takie wczesne wizyty to okazja dla rodzica, by uzyskać wskazówki dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej niemowlaka. Dobrze jest nie zwlekać dłużej niż do drugich, trzecich urodzin, kiedy wszystkie zęby mleczne są już na swoim miejscu.

Pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem powinna odbyć się najpóźniej wówczas, gdy u maluszka pojawiły się już wszystkie ząbki mleczne. Warto wtedy skontrolować ich stan, upewnić się co do braku próchnicy mleczaków oraz sprawdzić prawidłowość zgryzu. W Estidental stawiamy na bezstresową adaptację, co oznacza, że pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem odbywa się w atmosferze rozrywki. Pokazujemy małemu pacjentowi gabinet i znajdujące się w nim sprzęty, zapraszamy do rozmowy i zabawy.



lek. stom. Jakub Moskal specjalista pedodoncji


lek. stom. Anna Curlej – Wądrzyk stomatologia dziecięca

Jak przygotować dziecko do dentysty?

Najważniejsze i najtrudniejsze zarazem to nie przenosić na syna czy córkę własnych lęków. Dziecko nie ma pojęcia, że powinno bać się dentysty dopóki… nie dowie się tego od rodziców. O zbliżającej się wizycie warto uprzedzić, wytłumaczyć, czemu służy i co będzie się na niej działo (bez szczegółów dotyczących ewentualnego borowania, raczej z naciskiem na oglądanie i leczenie ząbków, żeby były piękne i zdrowe). Pomocne mogą być książeczki dostosowane do wieku malucha, w których bohater chętnie odwiedza stomatologa dla dzieci i pokazuje, że leczenie zębów to nic strasznego.

Czym jest lakowanie zębów u dzieci?

Definicja pedodoncji kładzie nacisk nie tylko na leczenie, ale i profilaktykę chorób zębów u dzieci. Lakowanie to prosta i bezbolesna procedura oczyszczenia ząbków i pokrycia ich powierzchni specjalnym preparatem, chroniącym przed próchnicą. Mleczaki, jako słabsze od zębów stałych, są bardziej podatne na choroby, dlatego takie profilaktyczne zabiegi jak lakowanie są wskazane już na etapie wyżynania się ząbków.

Na czym polega fluoryzacja zębów mlecznych?

To jedna z popularnych metod zapobiegania i leczenia wczesnej próchnicy (tzw. plamy próchnicowej) u dzieci bez borowania. Polega na lakierowaniu zębów specjalną substancją o wysokiej zawartości fluoru, w celu remineralizacji szkliwa u dzieci. Najczęściej przeprowadza się ją w momencie pojawienia się białej plamy na zębach u dziecka, co zwiastuje niedobór pierwiastków. Fluoryzację u dzieci stosuje się także profilaktycznie, aby zapobiec pojawieniu się próchnicy zębów. Jeśli rodzic zastanawia się, od którego roku życia wykonuje się fluoryzację, podpowiadamy, aby skonsultować to ze specjalistą, który dobierze właściwą metodę do wieku dziecka. Procedura jest całkowicie bezpieczna, fluor jest aplikowany punktowo na powierzchnię ząbków i nie przedostaje się do układu pokarmowego.

Jak rozpoznać próchnicę u dziecka?

Nie zawsze da się jasno określić, jak wygląda próchnica u dzieci. Jednym z pierwszych objawów są białe plamy próchnicowe. Często jednak demineralizacja szkliwa jest niewidoczna dla rodzica, dlatego początki próchnicy u dzieci łatwo przegapić. Z tego powodu tak ważne są regularne wizyty u dentysty, który będzie monitorował stan mleczaków i w porę zareaguje na rozwijającą się chorobę. Próchnica może wystąpić już u niemowląt, nierzadko diagnozowana jest u rocznego dziecka, stąd nie należy zwlekać z wizytą kontrolną w gabinecie stomatologii dziecięcej. Ze względu na to, że próchnica u dzieci rozwija się bardzo szybko, zaleca się wizyty kontrolne co 3 miesiące.

Jak leczyć próchnicę u dzieci?

Mimo starań rodziców próchnica u dwulatka, trzylatka czy czterolatka to dość powszechny problem, wynikający między innymi ze spożywania produktów bogatych w węglowodany, zwłaszcza cukry. To najczęstsza z chorób zębów u dzieci. Próchnica, mówiąc obrazowo, powoduje dziury w zębach u dzieci, dlatego należy je odbudować przy pomocy wypełnienia, a wcześniej odpowiednio oczyścić miejsce uszkodzone przez bakterie. Leczenie próchnicy zębów mlecznych u małych dzieci jest bezbolesne. Aby umilić maluchowi pobyt w gabinecie dentystycznym, stosujemy kolorowe plomby dla dzieci, a cała wizyta przebiega w przyjaznej atmosferze. Rodzicu, nie zwlekaj do ostatniej chwili aż ząbek dziecka zacznie boleć. Wówczas leczenie może okazać się dużo trudniejsze.

Leczenie próchnicy butelkowej u dzieci

Chore zęby u dzieci to niekiedy skutek zbyt długiego karmienia z butelki. W szczególności, gdy dziecko pije z butelki słodkie soki lub herbatki. Próchnicę butelkową dość łatwo rozpoznać ze względu na specyficzne plamki na zębach, psujące estetykę uśmiechu. Białe na początku, czarne przy zaawansowanej chorobie. Fluoryzacja i leczenie powstałych ubytków to sposoby na poradzenie sobie z problemem. Ważne jest jednak, by jak najszybciej zdiagnozować chorobę i podjąć leczenie.

Czy wyrywać zęby mleczne z próchnicą?

Tylko w sytuacji, gdy choroba jest na tyle zaawansowana, że leczenie nie przyniosłoby żadnych rezultatów lub jest niemożliwe do przeprowadzenia. Niekiedy rodzice sądzą, że wyrwanie mleczaka nie stanowi problemu, gdyż prędzej czy później sam wypadnie, robiąc miejsce zębom stałym. Tymczasem wymiana zębów mlecznych u każdego dziecka przebiega nieco inaczej, może trwać nawet do 13. roku życia, a przedwczesny brak w uzębieniu może doprowadzić do różnych nieprawidłowości, w tym wad zgryzu albo takich przemieszczeń w obrębie jamy ustnej, w wyniku których zabraknie miejsca dla niektórych zębów stałych. W każdym przypadku stomatolog dziecięcy (np. w Estidental w Krakowie) indywidualnie oceni, czy mleczak jest do uratowania czy konieczna jest ekstrakcja.

Dlaczego dziecko ma czarne zęby?

Czarne zęby u dzieci to często zęby martwe, uszkodzone w wyniku urazu mechanicznego, np. uderzenia piłką. Inną przyczyną może być przeprowadzony zabieg lapisowania, wykonywany w niektórych gabinetach w celu tymczasowego zatrzymania postępującej próchnicy. Jego skutkiem ubocznym są czarne mleczaki.

Złamany ząb mleczny u dziecka – co robić?

Niekiedy świetna zabawa albo nieszczęśliwy upadek mogą doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych, na przykład złamania zęba mlecznego. W takiej sytuacji należy zachować spokój, w miarę możliwości zabezpieczyć ułamany fragment i jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Specjalista oceni charakter złamania i zaproponuje rozwiązanie problemu.

Innym skutkiem ubocznym dziecięcej zabawy, ale także zbyt intensywnego szczotkowania, może być uszkodzone dziąsło. Jeśli u dziecka doszło do krwawienia w wyniku rozcięcia dziąsła, konieczna będzie interwencja stomatologa. Bolące miejsce najlepiej schłodzić zimnym kompresem.

Czy zęby mleczne mają korzenie?

Tak, ale wraz z wyżynaniem zębów stałych korzenie zębów mlecznych ulegają resorpcji (zanikają), dlatego wypadanie mleczaków u dzieci w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym nie stanowi większego problemu ani nie powoduje dolegliwości bólowych.

Usunięcie zęba mlecznego u dziecka – kiedy jest konieczne?

Wyrwanie mleczaka to ostateczne rozwiązanie, stosowane w gabinecie stomatologicznym dla dzieci wówczas, gdy leczenie jest niemożliwe. Zwykle wówczas, gdy tkanka jest tak uszkodzona, że nie da się jej odbudować. Wskazaniem do ekstrakcji zęba mlecznego może być ropień przyzębny, któremu mogą towarzyszyć gorączka i obrzęk.

Dziura w zębie mlecznym, choć wymaga szybkiej interwencji, to nie dramat, jeśli znamy przyjaznego dentystę dziecięcego. Zepsute zęby u dzieci nie muszą być stresem, ani dla małych pacjentów, ani dla ich rodziców. Najważniejsze to w porę reagować na problem, a żeby było to możliwe, ważne są regularne wizyty u stomatologa dziecięcego.


Stomatologia dziecięca – Kraków, Grzegórzecka

Szukasz sprawdzonej kliniki stomatologicznej dla dzieci i dobrego pedodonty w Krakowie? W Estidental znajdziesz doświadczonych specjalistów, którzy budzą sympatię maluchów i wiedzą, jak umilić im wizytę. Rodzice, którzy odwiedzili nas ze swymi pociechami, nie muszą już zastanawiać się, jak namówić dziecko do dentysty. Samo chce przyjść do nas jeszcze raz!